Wielkopolska: Duże zagrożenie pożarami lasów w całym regionie!

Las fot. Sławek Wąchała

Według mapy dostępnej na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu lasy w całej Wielkopolsce są zagrożone pożarami. Zaczął się czas najbardziej pod tym względem niebezpieczny dla lasów, który potrwa do września.

Mapa zagrożenia pożarowego lasu ustalanego zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, a którą można oglądać na stronie RDLP nie pozostawia wątpliwości: cała Wielkopolska jest tam oznaczona na czerwono, co oznacza trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. To oznacza bardzo niski poziom wilgotności ściółki, co sprzyja pożarom.

Wprawdzie do niedawna mieliśmy jeszcze śnieżną i deszczową zimę, jednak od kilku tygodni w regionie nie spadła ani kropla deszczu. Teraz synoptycy przewidują dwa dni przelotnych opadów, ale nie będą na tyle obfite, by zmienić sytuację na dłużej. Dodatkowo zbliża się czas wypalania traw. Mimo trwającej od lat akcji edukacyjnej straży pożarnej i leśników nadal wiosną często dochodzi do celowego podkładania ognia na łąkach. Jeśli strażacy nie zainterweniują w porę, ogień łatwo może wymknąć się spod kontroli i przenieść na pobliski las czy nawet zabudowania mieszkalne.

Warto pamiętać, że przytłaczająca większość pożarów to wynik działalności człowieka: 42 proc. z nich to podpalenia, a 48 proc. – zaprószenie ognia wynikające z nieostrożności. Tylko 1 procent pożarów w Polsce powstaje z przyczyn naturalnych, na przykład od wyładowania pioruna.

Źródło: RDLP w Poznaniu