Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Dotarł kolejny transport środków medycznych do szpitali

Żołnierze WOT i podchorążowie z AWL dostarczyli do wielkopolskich szpitali walczących z koronawirusem kolejne transporty środków medycznych.

Przygotowania do wyruszenia w trasę poprzedziła segregacja środków ochrony osobistej. Terytorialsi wraz z podchorążymi Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz pracownikami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, załadowali medykamenty na pojazdy. Na wniosek wojewody za dystrybucję medykamentów odpowiadają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Za punkt logistyczny od początku służy Muzeum Broni Pancernej, które aktualnie, ze względu na pandemię, nie może przyjmować zwiedzających. Terytorialsi dotarli do 65 wielkopolskich szpitali i placówek medycznych.
To już kolejna transza środków medycznych, którą kolportują żołnierze 12 WBOT, tym razem wspierani przez podchorążych.
– Należy podkreślić, że pod moją komendę oddelegowano 100 podchorążych, którzy mają przerwę w tradycyjnej nauce – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Aktualnie odbywają nieplanowane praktyki i realizują zajęcia w działaniu. Warto podkreślić, że dziś blisko 300 terytorialsów realizuje również inne działania tj. wsparcie policji, transport żywności, pomoc weteranom.

Wojskowe pojazdy dowiozły do placówek medycznych blisko 1300 maseczek chirurgicznych, 211 tys. maseczek FFP2, 31 tys. maseczek FFP3, 52 tys. rękawiczek oraz ponad 5 tys. litrów płynu do dezynfekcji.
Wszystkie pojazdy wykorzystywane do przewozu sprzętu, otrzymały specjalne oznaczenia, by szybciej dotrzeć do placówek medycznych.

Potrzeby szpitali są systematycznie uzupełniane. Żołnierze dostarczyli środki medyczne m.in. do Poznania, Leszna, Śremu, Piły, Ostrowa Wielkopolskiego, Gniezna, Konina, Jarocina i Pleszewa.

12 Brygady Obrony Terytorialnej od początku angażuje się w walkę z pandemią na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. Terytorialsi wspierają personel medyczny, zabezpieczali granice, opiekują się weteranami i seniorami, dostarczając zakupy i leki. Jednostka współpracuje z wojewodami.

Żołnierze wspierają także policjantów w patrolach i doglądaniu osób w kwarantannie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik – oficer o bogatym doświadczeniu wojskowym. W skład 12 WBOT wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: 124blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie).

WBOT, el

Strona głównaPoznańWielkopolska: Dotarł kolejny transport środków medycznych do szpitali