Wielkopolska: Czy powinna tu powstać elektrownia atomowa?

Marszałek Marek Woźniak, Wielkopolskie Centrum Zdrowia dziecka fot. UMWW
Marszałek Marek Woźniak uważa, że tak. „W Wielkopolsce jesteśmy przekonani o zaletach lokalizacji elektrowni atomowej w naszym regionie” – napisał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Odpowiednią lokalizacją zdaniem marszałka byłyby okolice Pątnowa. W liście do szefa rządu marszałek prosi o potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie Wielkopolski oraz deklaruje wsparcie samorządu województwa wielkopolskiego dla działań Rządu RP w tym zakresie.
„Region posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego” – pisze marszałek. Jego zdaniem zaletą jest też ogromny potencjał naukowo-badawczy w województwie, który byłby niezbędny przy takiej inwestycji.

„Energetyka jądrowa wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych” – podsumowuje marszałek.

W październiku 2020 r. Rada Ministrów przyjęła aktualizację Programu polskiej energetyki jądrowej, który zakłada budowę w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe (PWR) najnowszej generacji III(+). Zgodnie z harmonogramem do 2043 roku ma powstać 6 bloków jądrowych zlokalizowanych w dwóch lub trzech miejscach w kraju.

Podstawowe przesłanki do budowy elektrowni jądrowych w Polsce to bezpieczeństwo i niezależność energetyczna oraz gwarancja stabilnych, przewidywalnych i akceptowalnych cen energii, wspierających konkurencyjność gospodarki. Energetyka jądrowa to także ochrona środowiska poprzez brak emisji zanieczyszczeń gazowych, pyłowych i dwutlenkiem węgla, a także rozwój cywilizacyjny i naukowy kraju.

UMWW

Podziel się:

Ostatnio dodane: