Wielkopolska: Członkowie międzynarodowego gangu handlarzy narkotyków zatrzymani

gang handlarzy narkotyków, zatrzymania fot. CBŚP
Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało w Wielkopolsce i na Mazurach kolejnych siedem osób z gangu handlarzy narkotyków w w ramach operacji „Przebudzenie mocy”. Akcja trwa w całej Europie.

Jak informują policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie, śledztwo jest wielowątkowe i międzynarodowe, bo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem, przemytem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości narkotyków, głównie marihuany. Narkotyki trafiały z Hiszpanii na teren innych krajów UE, w tym Niemiec, Królestwa Niderlandów, Danii oraz Polski.

CBŚP podczas tej operacji współpracuje z hiszpańską Guardia Civil, a także, za pośrednictwem oficera łącznikowego CBŚP, z Europolem i Eurojustem. 7 zatrzymanych osób to tylko niewielki element potężnej operacji prowadzonej w całej Europie. Jak wynika z ustaleń śledczych, gang w kilku krajach UE wprowadził do obrotu kilkanaście ton narkotyków wartych setki mln zł.

Zatrzymane osoby są w wieku od 35 do 45 lat, zatrzymano je w Wielkopolsce i na Mazurach, a w akcji wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy. Podczas przeszukań znaleziono też dokumentację, która będzie teraz szczegółowo analizowana.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że grupa działała co najmniej od 2016 roku. Zatrzymani zajmowali się transportem i przekazywaniem narkotyków, a także werbowaniem kierowców ciężarówek do udziału w przemycie hurtowych ilości narkotyków. Wszyscy zostali aresztowani na 3 miesiące na wniosek prokuratury.

Dotąd zatrzymano już prawie 100 osób różnej narodowości, głównie w Polsce i Hiszpanii, funkcjonariusze przejęli także ok. 1,5 tony marihuany, 91 kg haszyszu, 43 kg kokainy, a także broń. Dzięki tej akcji w Hiszpanii zlikwidowano 27 plantacji konopi, gdzie rosło ponad 20 tys. krzewów. Można byłoby z nich uzyskać prawie 2 tony marihuany!

W sprawie możliwe są kolejne zatrzymania.

CBŚP

Podziel się: