Wielkopolska: Ćwiczenia żołnierzy WOT na wschodzie regionu

ćwiczenia w Kleczewie fot. 12WBOT

Podstawy walki w terenie zurbanizowanym, szkolenie kondycyjne w parku linowym, samoobrona i pierwsza pomoc medyczna na polu walki. Te wszystkie umiejętności żołnierze 12 WBOT doskonalili w weekend 28-29 sierpnia w Kleczewie.

Kleczew to nowa lokalizacja na mapie szkolenia WOT w Wielkopolsce i coraz częściej to właśnie tam będą ćwiczyć terytorialsi z 12. Brygady OT. Wprawdzie kolejny batalion powstanie w Turku i tam będzie miał swoją siedzibę, jednak Kleczew będzie istotnym elementem bazy szkoleniowej dla wielkopolskich żołnierzy – ochotników, zwłaszcza że część z nich pochodzi właśnie z tych okolic. Szkolenie w Kleczewie i następne planowane w Turku jest spełnieniem jednego z głównych założeń Wojsk Obrony Terytorialnej: by żołnierze szkolili się w terenie, z którego pochodzą i który dobrze znają. Misją jednostek WOT jest jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Stąd tak duży nacisk na lokalny wymiar działania formacji.

Zakres szkolenia, jakie odbyło się w ubiegły weekend, obejmował ćwiczenia z walki w terenie zurbanizowanym – szczególnie istotne na współczesnym polu walki – podnoszenie sprawności fizycznej, przełamywanie strachu i pokonywanie własnych słabości w parku linowym, a także podstawy walki wręcz oraz pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki.
– Takie ćwiczenie dobrze diagnozują naszą aktualną kondycję, nasz aktualny stan psychofizyczny i pokazują nad czym powinniśmy popracować – wyjaśnia kpr. Mateusz Otta, uczestnik szkolenia.

Szkolenia coraz częściej prowadzone są w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tego typu ćwiczeń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy miejskiej przez żołnierzy.

– Szkolenie było zorganizowane praktycznie w całym Kleczewie w związku z różnorodnością ćwiczonej tematyki – podsumowuje ppłk Tomasz Woźniak dowódca ćwiczącego, 124 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Skupialiśmy się ma powtórzeniu wielu zagadnień dlatego, że wracamy do intensywnych szkoleń wojskowych po zakończeniu wsparcia działań związanych ze zwalczeniem pandemii covid-19.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej liczy obecnie ponad 2000 terytorialsów i składa się z czterech batalionów: w Śremie, Lesznie, Dolaszewie pod Piłą, w Skwierzynie. Piąty batalion powstanie w Turku, na wschodzie Wielkopolski.

Podziel się:

Ostatnio dodane: