Wielkopolska: Ciężarówka za ciężka o ponad 20 ton! Duża kara dla przewoźnika

przeciążona ciężarówka fot. WITD Poznań

Powinna ważyć 40 ton – a ważyła aż 62,3 ton! Taką ciężarówkę zatrzymali na S5, na zachodniej obwodnicy Gniezna, kontrolerzy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Przewoźnik i kierowca zapłacili spore kary.

Kontrola miała miejsce 6 lipca. Inspektorzy zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów, którym przewożono z Gdańska do Rawicza miód gryczany w dwóch kontenerach 20-stopowych, jak informuje WITD.

Kontenery powinny więc ważyć 40 ton – ale inspekcyjne wagi wykazały, że ważyły aż 62,3 t.
„Zaraz też wyszło na jaw, że normatywny nacisk grupy osi w naczepie był przekroczony o 10,1 t (norma 24 t), a w ciągniku siodłowym o 2,85 t (norma 19,00 t)” – informuje WITD. – „Kierowca nie okazał zezwolenia na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym, nie było też pojazdu pilotującego cały transport”.

Przewoźnika czeka postępowanie administracyjne i kara pieniężna nawet do 28.000 zł. Ukarany został także siedmioma mandatami na sumę 650 zł ze względu na zbyt krótki i zbyt późno odbierany czas odpoczynku dziennego, a także brak wpisanych symboli państwa w miejscach zakończenia dziennego okresu pracy za dany dzień. Ponieważ w czasie trwania kontroli kierowca nie usunął stwierdzonych nieprawidłowości, więc jego pojazd został usunięty na parking strzeżony.

Podziel się: