Wielkopolska: Burze nad regionem. Ponad 100 interwencji strażaków

zalany garaż fot. OSP Dobieżyn

Zalane piwnice i garaż w remizie, zerwane dachu i pożar od pioruna. Wielkopolscy strażacy około stu razy wyjeżdżali w nocy z 15 na 16 sierpnia do szkód spowodowanych przez burze, które przechodziły nad Wielkopolską.

Najwięcej interwencji straż pożarna odnotowała na zachodzie regionu, w powiatach kościańskim i międzychodzkim, i na południu, w powiecie ostrzeszowskim. W powiecie kościańskim w dwóch gospodarstwach zerwało dachy budynków gospodarczych, a jeden z nich zatrzymał się dopiero na sąsiednim budynku. Tu odnotowano 17 interwencji.

W powiecie międzychodzkim interwencji było 9. W Sierakowie trzeba było wypompować wodę spod wiaduktu w Sierakowie. Były to głównie zalane piwnice i połamane drzewa, odnotowano też kilka uszkodzonych dachów. Nikt nie ucierpiał. W powiecie ostrowskim i ostrzeszowskim zerwało 10 dachów.

Najpoważniejszy wypadek, uderzenie piorunu w dom jednorodzinny i pożar poddasza, zdarzył się w powiecie poznańskim w Gołuskach. Z kolei w sąsiednim Dobieżynie pod Bukiem strażacy walczyli z zalanymi piwnicami domów i budynków gospodarczych. Zalało też garaż w remizie.

Synoptycy ostrzegają, że burze także dziś mogą się dać we znaki w Wielkopolsce. IMiGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla całego regionu. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 12.00 do północy.