Burza Poznań fot. Sławek Wąchała

IMiGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla prawie całej Wielkopolski przed burzami z gradem pierwszego i drugiego stopnia. Gwałtowne zjawiska pogodowe nie są przewidywane jedynie w powiatach pilskim i złotowskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w powiatach: kolskim, konińskim, wrzesińskim, średzkim, śremskim, kościańskim, międzychodzkim, nowotomyskim, grodziskim, wolsztyńskim, szamotulskim, obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, wągrowieckim, słupeckim, poznańskim i gnieźnieńskim.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad” – informuje IMiGW ostrzegając, że najbardziej intensywne zjawiska wystąpią w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 11.00 do 18.00.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje z kolei w powiatach tureckim, pleszewskim, kaliskim, jarocińskim, gostyńskim, leszczyńskim, krotoszyńskim, rawickim, ostrowskim, ostrzeszowskim i kępińskim.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad” – informuje IMiGW. Także i tutaj burze i deszcze dadzą się najbardziej we znaki w godzinach popołudniowych i wieczornych. a samo ostrzeżenie obowiązuje od godziny 14.00 do północy.

W obu przypadkach prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem wynosi 80 proc.