Wielkopolska: Będzie rewitalizacja linii kolejowej z Drzymałowa do Wolsztyna

PKP parowóz na linii Poznań - Wolsztyn Szreniawa Parowozownia Wolsztyn fot. Sławek Wąchała
Marszałek Marek Woźniak podpisał dziś umowę na dofinansowanie ze środków unijnych w ramach WRPO 2014+ rewitalizacji linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn. PKP PLK dostanie na ten cel ponad 83 mln zł.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn będzie polegała przede wszystkim na montażu nowych torów, które, dzięki bezstykowo połączonym szynom, zmniejszą hałas i oddziaływanie kolei na otoczenie. Dodatkowo rewitalizacja obejmie przejście podziemne i dwa perony w Grodzisku Wielkopolskim z uwzględnieniem infrastruktury potrzebnej osobom niepełnosprawnym. Wszystkie te prace usprawnią podróże między Poznaniem a Wolsztynem, ponieważ pozwoli na zwiększenie prędkości na tym 17-kilometrowym odcinku nawet do 120 km na godzinę, a pociągów towarowych – do 80 km. To z kolei zwiększy przepustowość trasy, na którą będzie mogło wyjechać więcej składów – oraz bezpieczeństwo na sześciu przejazdach kolejowych.

– To jeden z większych projektów kolejowych samorządu województwa wielkopolskiego, który będzie służył pasażerom w regionie i przyczyni się do zwiększenia ich komfortu oraz bezpieczeństwa – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – Od szeregu lat podejmujemy wiele inicjatyw i działań w obszarze infrastruktury kolejowej, które zmierzają do zwiększenia konkurencyjności tej gałęzi transportu.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn” o wartości ponad 113 mln zł realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków unijnych WRPO 2014+ (ponad 83 mln zł), ze środków własnych oraz Funduszu Kolejowego.

UMWW

Podziel się: