Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Wielkopolska: Będzie gaz w Mieścisku i Zagórowie!

Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję, – Polska Spółka Gazownictwa oraz PGNiG Obrót Detaliczny przystąpiły do działań, które mają przywrócić gaz w gminach Mieścisko i Zagórów. Kiedy to jednak nastąpi – jeszcze nie wiadomo.

„Spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG zapewnią dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek” – napisał Piotr Müller, rzecznik rządu, w mediach społecznościowych, informując o podpisaniu przez premiera stosownej decyzji. – „We współpracy z administracją rządową udało się wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne przywrócenie dostaw błękitnego paliwa”.

 

Wielkopolskie gminy Mieścisko w powiecie wągrowieckim i Zagórów w powiecie słupeckim otrzymywały gaz właśnie za pośrednictwem spółki Novatek, która została objęta sankcjami. Novatek Green Energy to spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek. Teraz gaz zapewni im PGNiG.

„Polska Spółka Gazownictwa, na podstawie polecenia Prezesa Rady Ministrów wydanego na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, niezwłocznie przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin” – zapewnia PGNiG na swojej stronie. – „Paliwo dostarczy spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Spółki podejmują niezbędne działania, by mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje w gminach pozbawionych dostępu do gazu, mogli z niego korzystać jak najszybciej”.

Co to jednak znaczy „niezwłocznie”? Tego, niestety, jeszcze nie wiadomo. Decyzja premiera została wydana dziś, a ekipy PGNiG także dziś przystąpiły do pracy. Miejmy nadzieję, że gaz w obu gminach wróci jeszcze w tym miesiącu.