poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Wielkopolska: 27 grudnia świętem państwowym? Radni sejmiku poparli pomysł

Podczas dzisiejszej sesji wielkopolscy radni jednogłośnie przyjęli stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego popierające uczczenie Powstania Wielkopolskiego ustanowieniem dnia 27 grudnia świętem państwowym.

Inicjatorem podjęcia stanowiska był marszałek Marek Woźniak, który, jak podkreślił, z dużym zadowoleniem przyjął fakt, że wszyscy radni podzielili jego opinię. W swym stanowisku radni podkreślili, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat organizuje rocznicowe obchody wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które radykalnie zmieniło kształt odrodzonej w 1918 r. Polski. Popularyzuje także wiedzę na jego temat, organizując na przykład obchody rocznicy wybuchu powstania w Warszawie. Od kilku lat nazajutrz po poznańskich ceremoniach na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem delegacja z Wielkopolski udaje się przed Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na powązkowski Cmentarz Wojskowy.

– Będzie nam miło, jeśli parlament tak zdecyduje i wierzę, że tak będzie – powiedział marszałek podkreślając, że dzień ma być świętem, ale nie wolnym od pracy. – To niezwykle ważne dla Wielkopolski.

Sukces tego zrywu, tak doskonale przygotowanego i solidarnie przeprowadzonego, jest od samego początku dumą Wielkopolan, którzy niestrudzenie zabiegają o to, by stał się dumą każdego Polaka.

W 2018 roku, podczas uroczystości w 100. rocznicę tego wydarzenia Marszałek Marek Woźniaka w swym przemówieniu przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich mocno zaakcentował, jak ważna jest ta rocznica dla Wielkopolan.
„Mam nadzieję, że obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego staną się naszą wspólną manifestacją pamięci, mądrego patriotyzmu, solidarności społecznej i zrozumienia, co znaczy wolność, za którą nasi przodkowie byli w stanie przelać krew” – powiedział wtedy.

Grudniowe dni to także czas licznych uroczystości organizowanych przez samorządy powiatowe i gminne. Pomysłów, inicjatyw, nowych form świętowania zwycięstwa powstańców i przekazywania pamięci o ich zrywie przybywa z roku na rok. Obecnie idą już one w setki i nie przeszkodziła im pandemia.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zorganizował w ubiegłym roku wielką akcję #Powstaniena102, w której wzięły udział tysiące nie tylko Wielkopolan, a także dofinansował produkcję, mającego wówczas premierę, filmu w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej pt. „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919″, pierwszego pełnometrażowego fabularyzowanego filmu dokumentalnego o naszym zwycięskim powstaniu.

Nie tylko w grudniu Wielkopolska żyje Powstaniem Wielkopolskim – teraz, na progu lata SWW proponuje pięć questów powstańczych, już w wersji mobilnej.

Pomysłodawcą inicjatywy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

UMWW

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoWielkopolska: 27 grudnia świętem państwowym? Radni sejmiku poparli pomysł