Wielkopolska: 228 mln zł na drogi z Funduszu Dróg Samorządowych

Rozpoczął się nabór wniosków do Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021. Z 228,6 mln zł aż 92,7 mln zł zostanie przeznaczone na realizację zadań wieloletnich. Nabór rozpoczął się dziś i potrwa do 10 sierpnia.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk poinformował o rozpoczęciu naboru w towarzystwie Adama Mytycha, wiceprezydenta Leszna, Adama Sperzyńskiego, starosty rawickiego i Mateusza Wojciechowskiego, wójta gminy Ostrowite.
– Gwarantuję, że wielu samorządowców chciałoby tu dziś usiąść – powiedział wojewoda – ponieważ to jest taki program, który rekomenduje wielu z nich, bez względu na to, z której są strony politycznej. Wielu czekało na tę informację. W moich rozmowach z samorządowcami ostatnio bardzo często pojawiało się pytanie, kiedy rozpocznie się nabór wniosków na kolejny rok. I tak jak powiedziałem, z wieloma samorządowcami możemy się spierać co do określonych działań czy systemów wartości, ale wszyscy godzimy się z jednym: nie było w Polsce po 1989 roku programu drogowego, który w takim stopniu pomógłby samorządom w budowie infrastruktury.

228,6 mln zł, bo tyle jest w puli na przyszły rok, pozwoli na wykonanie wielu kilometrów dróg. Także tych trwających dłużej niż rok – na nie przeznaczono 92,7 mln zł.

Podczas konferencji wojewoda wielkopolski podpisał umowę wiceprezydentem Leszna na dofinansowanie budowy dróg w mieście. Leszno w latach 2019-2020 dostanie 6,16 mln zł i te pieniądze nie oznaczają tylko budowy nowej drogi.
– Dla nas to jest ważna forma wspierania rozwoju społeczności lokalnej – mówił Adam Mytych. – Taki fundusz, który zasila rozwiązywanie problemów lokalnych nie tylko w znaczeniu nowej drogi, ale także dla innych aspektów rozwoju społeczności lokalnej, On nam pozwala na nowo kształtować przestrzeń, narzuca pewne kreatywne podejście do kształtowania przestrzeni.

Wojewoda nie podpisał umów ani ze starostą rawickim, ani z wójtem Ostrowite, ponieważ… zrobił to już wcześniej, podczas swojej wizyty w obu samorządach. Dzięki programowi powiat otrzyma 9,3 mln zł, a gmina – 1,25 mln zł i obaj samorządowcy zgodnie potwierdzili tezę wiceprezydenta Leszna: że dzięki programowi zmienia się oblicze ich samorządów – polepsza się jakość dróg, a za tym idzie komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych do tej pory odbyły się nabory na rok 2019 i 2020. W 2019 roku wydano 355 mln i wybudowano 360 km dróg, natomiast w 2020 za 228,6 mln zł ma powstać 180 km dróg. Łącznie na ten cel do wielkopolskich samorządów trafiło już 587 mln zł, co umożliwiło przebudowę lub budowę ok. 550 km dróg w ramach 413 inwestycji.

WUW, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze