Wielkopolska: 136 tysięcy bonów turystycznych aktywowanych w regionie

Bałtyk, plaża
Tyle właśnie bonów o wartości prawie 118 mln zł aktywowali już Wielkopolanie. Stanowi to 33 proc. wszystkich przysługujących Wielkopolanom bonów.

Świadczenie w formie bonu turystycznego przyznawane jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego rodzice dostaną dodatkowy bon o takiej samej wysokości, tj. 500 zł.

– Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski – przypomina Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Prawo do bonu ustalane jest na podstawie informacji z bazy danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Wszelkie kwestie związane z uprawnieniami do Bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych wyjaśnia Polska Organizacja Turystyczna.

Obsługa bonu odbywa się w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby skorzystać z bonu, wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon można aktywować w dowolnym momencie, po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i nr telefonu komórkowego). Osoby, które mają niepełnosprawne dziecko i chcą uzyskać dodatkowe świadczenie, mogą na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł. Płatności bonem są realizowane w oparciu o komunikację SMS.

Do aktywowania pozostało ponad 275 tys. bonów. Na ich wykorzystanie jest czas jeszcze do 31 marca 2022 r.

ZUS

Podziel się: