Wielkopolanin najbogatszym Polakiem!

fot. KrejZii, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons (zmieniony rozmiar)

Jego majątek szacuje się na ponad 15 mld zł, co daje mu miejsce najbogatszego obywatela Polski według rankingu „Wprost”. Mowa o Tomaszu Biernackim, właścicielu sieci sklepów Dino Polska z Krotoszyna. 

Tomasz Biernacki nie jest znany, bo konsekwentnie i skutecznie chroni swoją prywatność – znana jest natomiast w całej Polsce jego firma, czyli sklepy Dino. Ma w niej 51 proc. udziałów i to właśnie one są warte ponad 15 mld zł. Firma powstała w 1999 roku w Krotoszynie, a w 2002 roku powstało pierwsze centrum dystrybucyjne. Rok później Tomasz Biernacki kupił większościowy udział w Agro-Rydzynie, zakładzie mięsnym zaopatrującym sklepy Dino w świeże mięso od początku ich istnienia. W 2017 roku wszedł na giełdę. Teraz, jak podaje tygodnik Wprost w swoim rankingu najbogatszych na 2022 rok, wyprzedził Zygmunta Solorza. Akcje Dino Polska, które podczas debiutu kosztowały 39 zł za sztukę, teraz kosztują 317 zł. To skok o 709 proc.!

Trudno się temu dziwić, bo firma rozwija się w błyskawicznym tempie. Pod wieloma względami przegoniła Lidla, dogania Biedronkę i jest trzecią największą firmą na GPW – obecnie wartość spółki to 31,12 mld zł. Droższe od niej są tylko PKO BP (36 mld zł) oraz PGNiG (33 mld zł). A przecież Biernacki debiutował na liście najbogatszych Polaków dopiero 5 lat temu, jak przypomina money.pl.

Wszystko to najbogatszy Polak zawdzięcza dynamicznemu rozwojowi firmy, jak wyjaśnia money.pl. Tylko w 2021 roku sieć Dino Polska otwierała nowy sklep prawie codziennie, bo otworzyła ich ponad 300. Obecnie ma 1880 placówek, a więc prawie dwa razy więcej niż niemiecki Lidl. Co prawda do Biedronki jeszcze mu brakuje – ta sieć posiada ponad 3 tys. sklepów w Polsce.

W 2021 r. Dino Polska odnotowała 13,36 mld zł przychodów i 805 mln zł zysku netto. Warto zauważyć, że Tomasz Biernacki zrezygnował z pobierania pensji – zarabia jedynie na wzroście kursu spółki.

Podziel się: