Wielkopolanie pomagają przy ewakuacji Domu Kombatanta w Zielonej Górze

koronawirus - ewakuacja Domu Kombatanta fot. DWOT
Blisko 70 zakażonych koronawirusem mieszkańców DPS trafiło już do szpitala w Gorzowie Wlkp. Ewakuacja Domu Kombatanta rozpoczęła się w niedzielne popołudnie.

W akcji uczestniczy 45 żołnierzy 151 batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny, który wchodzi w skład 12. Wielkopolskiej Brygady OT, wspieranych przez żołnierzy 11LDKPanc, 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu, strażaków PSP i policję. W poniedziałek żołnierze przewieźli do szpitala w Drezdenku również 11 zdrowych mieszkańców DPS.

Dziś do południa żołnierze kontynuowali akcję. Do drezdeńskiego szpitala dziś dotarło jeszcze 10 pensjonariuszy. Po dekontaminacji sprzętu i osób biorących udział w zadaniu, żołnierze udadzą się na chwilę odpoczynku, by jutro o poranku przejść do trzeciego etapu ewakuacji. Ochronę zielonogórskiego DPS zapewni policja oraz strażacy PSP.

Ostatnia część ewakuacji zostanie zrealizowana w środę. Wówczas,do placówki medycznej w Torzymiu trafi pozostała część mieszkańców Domu Kombatanta. Zdrowi pensjonariusze muszą również zostać przewiezieni do innych placówek medycznych, by Dom Kombatanta poddać zabiegom dekontaminacyjnym i umożliwić im bezpieczny powrót. Odkażanie wykonają chemicy z 6 bat. Chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu, żołnierze skwierzyńskiego batalionu WOT oraz strażacy.

Działania odbywają się na wniosek Władysława Dajczaka, wojewody lubuskiego. W szpitalach pacjenci będą mieć zapewnioną fachową opiekę medyczną oraz specjalistyczny sprzęt. Dla żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady OT, w skład której wchodzi skwierzyński batalion, tego typu działania nie są niczym nowym. Żołnierze brygady mają doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu operacji. Wiosną brali udział m.in. w ewakuacji wielkopolskich DPS-ów.

Łącznie, do lubuskich placówek medycznych trafi niemal 170 mieszkańców DPS. Z tego powodu działania podzielone są na kilka etapów, a żołnierze działają do późnych godzin nocnych, by podopieczni zielonogórskiego DPS jak najszybciej odzyskali komfort. Tego typu akcje wymagają ogromnej empatii i wrażliwości, a zarazem pewności działania i ograniczenia ich w czasie, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort pensjonariuszom.

12WBOT, el

Podziel się: