Najsłynniejsze koncerty na gitarę – w tym Concierto Aranjuez – oraz plejada mistrzów tego instrumentu: Carlos Pinana, Cesar Álvarez, Miguel Ángel Orengo i Łukasz Kuropaczewski. A wszystko to na plenerowej scenie nad Wartą w sobotę, 1 września. To dopiero będzie koncert!

Festiwal Akademia Gitary zaplanował na pierwszy dzień września naprawdę mocny akcent: plenerowy koncert z gitarą w roli głównej. Wystarczy wspomnieć, że w programie jest jeden z najsłynniejszych XX-wiecznych koncertów na gitarę solo i orkiestrę: Concierto de Aranjuez autorstwa Joaquina Rodrigo. Słuchacze oprócz możliwości zachwycania się tym wybitnym dziełem, będą mogli też podziwiać kunszt mistrzów gitary: Carlosa Pinany, Łukasza Kuropaczewskiego, Cesara Álvareza oraz Miguela Ángela Orengo.

Carlos Pinana to mistrz gitary klasycznej, ukończył Konserwatorium Muzycznym w Kartagenie. Jednak to nie klasyka, a flamenco okazało się największą miłością muzyczną jego życia, tworząc, w połączeniu z klasycznym wykształceniem, wyjątkowy i niepowtarzalny styl muzyka, zachwycających słuchaczy na całym świecie. Carlos Pinana jest także znakomitym kompozytorem. Podczas koncertu nad Wartą usłyszymy jedno z jego dzieł, bardzo lubiane przez publiczność na całym świecie, Concierto Rubato.

Cesar Álvarez jest z kolei uważany przez światowych krytyków za jednego z najważniejszych przedstawicieli dyrygentury orkiestrowej dzisiejszych czasów. Zdobywał wykształcenie w rodzinnej Hiszpanii, a następnie w Rosji. Obecnie, oprócz koncertowania i dyrygentury, wykłada na uniwersytetach w Hiszpanii i USA. Angel Orengo natomiast rozpoczął przygodę z muzyką w wieku 5 lat od gry na perkusji w Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Nagrody na licznych konkursach otworzyły mu możliwość koncertowania w całej Hiszpanii i nie tylko – jako członek różnych grup i zespołów oscylujących wokół rozmaitych stylów muzycznych, odwiedził m.in. Portugalię, Francję, Niemcy, Polskę, Brazylię i Japonię. Obecnie wykłada w Conservatorio Profesional de Música de Cartagena.

No i na koniec nie można nie wspomnieć o Łukaszu Kuropaczewskim, rodowitym Wielkopolaninie, który jednak w stolicy regionu występuje o wiele za rzadko… To jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych, jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prestiżowego Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w USA. W swoim dorobku ma sześć płyt oraz koncerty w Europie, Azji i obu Amerykach. Na szczęście jest także dyrektorem artystycznym festiwalu Akademia Gitary i dzięki temu od czasu do czasu można go zobaczyć i usłyszeć także w Wielkopolsce.

Warto dodać, że podczas Wieczoru Hiszpańskiego jeden z telebimów będzie odwrócony w stronę rzeki specjalnie dla poznańskich wodniaków. Dzięki temu będą oni mogli zachwycać się koncertem i oglądać go nie schodząc z pokładów swoich łodzi.

Koncert odbędzie się 1 września o godz. 17.00 na terenie Przystani Miejskiej na cyplu ul. Estkowskiego. Wstęp jest bezpłatny.

Autor: el

Podziel się:

Ostatnio dodane: