08.06.2020 - Poznan Test & Go Pobieranie wymazow Koronawirus 12 WBOT Fot. DWOT

Wiceminister zdrowia: bardzo dużo zakażeń koronawirusem!

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, nie podał dziś z rana liczby zakażeń w Polsce. Jest ich tak dużo, że poinformuje o nich minister Adam Niedzielski na specjalnej konferencji prasowej o 10.30.

Zakażeń jest bardzo dużo, jak zapowiedział wiceminister w radiowej Trójce, mimo że apogeum piątek fali jest przewidziane dopiero na luty. Omikron to już prawie 20 proc. badanych próbek – wczoraj podano informację o 709 przypadkach, co stanowiło 19 proc. wszystkich zakażonych.

Wiceminister powiedział też, że badania potwierdzają wyjątkową zakaźność wariantu omikron – bardzo szybko wypiera wariant delta, a wczoraj stwierdzono już 709 przypadków zakażenia tym wariantem. To 19 proc. wszystkich zakażeń. Z dotychczasowych doświadczeń wynika też, że fala omikronowa jest inna niż dotychczasowe fale pandemii.

Jednak Waldemar Kraska nie powiedział, ile stwierdzono wszystkich zakażeń w ciągu ostatniej doby. Wyjaśnił jedynie, że jest ich bardzo dużo i że poinformuje o nich minister Adam Niedzielski na specjalnej konferencji prasowej o 10.30.

Zdaniem wiceministra zdrowia dotychczasowe doświadczenia z innych krajów pokazują, że omikron nie jest bardzo groźny, jeśli poziom wyszczepienia przekracza 75 proc. Nie przekłada się też wówczas na gwałtowny wzrost hospitalizacji. Jednak w przypadku Polski będzie niestety inaczej, bo poziom zaszczepienia mamy znacznie niższy, więc liczba chorych w szpitalach bedzie znacznie wyższa, nawet do 150 tysięcy dziennie. A nasz system ochrony zdrowia może sobie z tak dużą liczbą chorych w tak krótkim czasie nie poradzić.

Przypomnijmy, że wczoraj odnotowano 19 652 zakażeń koronawirusem, w tym 709 wariantem omikron. Zmarło 109 osób z powodu zakażenia koronawirusem, a z powodu współistnienia covid-19 – 268 osób.

Źródło: Onet