Stowarzyszenie Metropolia Poznań zaprasza na kolejne szkolenie dla mieszkańców Poznania z zakresu edukacji antysmogowej. Udział zapowiedzieli aktywiści zarzucający władzom miasta brak działań w sprawie likwidacji smogu.
Szkolenie odbędzie się w Sali Białej UMP, rozpocznie się o godzinie 17.00, a wziąć udział może w nim każdy zainteresowany tematyką. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest smog i skąd się bierze i dlaczego Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Specjaliści wyjaśnią też, jak oddychanie takim powietrzem wpływa na zdrowie i co robić, by ograniczyć jego negatywny wpływ. Obecni ekolodzy i społecznicy zamierzają natomiast dowiedzieć się, co miasto, poza organizowaniem spotkań i warsztatów, robi, by poprawić jakość powietrza.
Z inicjatywy Metropolii Poznań na 160 szkołach rozlokowanych na obszarze działania stowarzyszenia trwa instalacja systemów pomiaru zanieczyszczenia powietrza. W ramach projektu odbywają się również warsztaty i szkolenia edukacyjne. Mapa czujników i aktualne wyniki pomiarów są dostępne na witrynie: http://esa.nask.pl.
W Poznaniu coraz częściej zdarzają się dni, kiedy normy jakości powietrza są przekroczone. Zwłaszcza styczeń i luty to miesiące charakteryzujące się wzrostem stężeń pyłów PM10 – głównie ze względu na tzw. niską emisję, będącą efektem spalania paliw stałych w domowych piecach. To właśnie niska emisja jest główną przyczyną występowania przekroczeń pyłów drobnych pochodzenia lokalnego i odpowiada za 57 procent pyłu zawieszonego na terenie Poznania. I występuje głównie w sezonie jesienno-zimowym, od października do marca, czyli wtedy, gdy z powodu zimna uruchamiane są piece i kominki. Zanieczyszczenia dodatkowo kumulują się podczas pogody bezwietrznej i zimnej.
Jednak to nie tylko dym z pieców i kominków ma negatywny wpływ na nasze powietrze. To także zanieczyszczenia transportowe, spowodowane przez samochody, które stanowią według ocen specjalistów 37 procent wszystkich zanieczyszczeń.
Smog o wysokim stężeniu jest bardzo niebezpieczny – do tego stopnia, że gdy przekroczy wartość średniodobową 200 µg/m3, władze zobowiązane są poinformować o tym mieszkańców, ponieważ osoby wrażliwe (dzieci, kobiety w ciąży, chorzy, osoby starsze i alergicy) mogą odczuwać poważne problemy zdrowotne. Takie osoby powinny ograniczyć wychodzenie z domów do niezbędnego minimum, a także powstrzymać się przed aktywnością fizyczną i wysiłkiem na powietrzu.
Konieczne jest zaprzestanie przez mieszkańców spalania paliw stałych i gdy jest taka możliwość – korzystanie z alternatywnego systemu: miejskiej sieci ciepłowniczej, elektrycznego albo gazowego. Jeśli jednak dom jest ogrzewany tylko piecem węglowym, w tych dniach należy stosować wyłącznie węgiel dobrej jakości. Zgodnie z ustawą o odpadach kategorycznie zabronione jest spalanie w paleniskach domowych jakichkolwiek odpadów, w tym płyt wiórowych, pilśniowych i impregnowanego drewna z mebli czy palet.
UMP, el, fot. UMP