kardynał Dziwisz fot. Gov.pl

Watykańska komisja powołana przez papieża zbada sprawę kardynała Dziwisza

Przewodniczącym komisji jest kardynał Angelo Bagnasco, arcybiskup senior diecezji Genui. W jej skład wchodzą sami cudzoziemcy. Są już w Polsce i badają zarzuty postawione kardynałowi. Chodzi między innymi o zarzut tuszowania pedofilii.

O powołaniu komisji i wizycie kardynała Bagnasco w Polsce poinformował Onet.pl – co ciekawe, zgodnie z informacjami portalu polski Kościół nie był o tym poinformowany. Tymczasem członkowie komisji pod przywództwem kardynała Bagnasco byli w Polsce od 17 do 26 czerwca i przesłuchali osoby mogące udzielić informacji na ten temat. Wizytę komisji i cel jej działań potwierdziła oficjalnie Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

Zeznania przed komisją składał też ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, jak sam poinformował w mediach społecznościowych. Jego zdaniem powołanie specjalnej komisji i wysłanie jej do Polski świadczy o tym, że papież Franciszek chyba trafi zaufanie do polskiego episkopatu.

Przypomnijmy, że w 2020 roku TVN24 przygotowała i wyemitowała dokument “Don Stanislao”, w którym padają poważne zarzuty pod adresem kardynała Stanisława Dziwisza. Według autorów filmu miał on wiedzieć o zarzutach dotyczących pedofilii wobec Maciela Degollado, założyciela Legionu Chrystusa, oraz kardynała Theodore’a McCarricka.

Są podejrzenia, że kardynał miał też tuszować działania pedofilów podczas pełnienia funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego. Czy tak właśnie było – to ma zweryfikować komisja.

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze