Warta Poznań: 100 drzew za każdą bramkę w nowym sezonie

Aleja Warciarzy fot. ZZM
Piłkarze Warty Poznań obiecali zasadzenie tylu drzew za każdego gola strzelonego w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna Pucharu Polski w tym sezonie. To wspólna akcja Klubu i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Warta Poznań ma za sobą swój najlepszy sezon od 74 lat, czyli mistrzostwa Polski wywalczonego w 1947 roku. Piąte miejsce w tabeli PKO Bank Polski Ekstraklasy było znakomitym osiągnięciem dla beniaminka ligi. Zieloni strzelili 33 gole w lidze i 6 w rozgrywkach pucharowych. Jeśli w nowym sezonie powtórzą ten wyczyn, będą mieli swój las złożony z 3900 drzew. Wszystko za sprawą akcji „Ale zasadził!”, w ramach której będą sadzić po 100 drzew za każdą bramkę.

– Las to tlen, a tlen to życie. Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób – mówi Jan Banacki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu podjęliśmy wyzwanie. Polega ono na tym, że za każdą bramkę zdobytą przez Wartę Poznań w sezonie 2021/22 zostanie posadzone okrągłe sto drzew. Wyrównanie osiągnięcia z minionego sezonu i strzelenie 39 goli dałoby więc 3900 nowych drzew – a to już prawdziwy las! Sam tylko Mateusz Kuzimski, najlepszy strzelec zespołu i autor 10 bramek, przyczyniłby się do zasadzenia tysiąca drzew.

– Strzelanie goli sprawia mi ogromną przyjemność – mówi Mateusz Kuzimski. – Dzięki akcji „Ale zasadził!” wszyscy będziemy mieli dodatkową motywację do tego, by jak najczęściej znajdować drogę do bramki rywali. To już nie tylko kwestia uzyskiwania jak najlepszych wyników przez drużynę, ale będziemy mieli też realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Drzewa zostaną posadzone po zakończeniu sezonu – sto razy tyle drzew, ile goli w sezonie strzelą rywalom zawodnicy Zielonych. Finał akcji odbędzie się w jednym z podpoznańskich nadleśnictw, a całość przybierze formę pikniku z udziałem przedstawicieli pierwszej drużyny oraz zawodniczek, zawodników z Akademii Warty Poznań – słowem całej Zielonej Rodziny.

– Pamiętajmy, że jedna dorosła, 60-letnia, sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób – przekonuje dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzeczniczka prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. – Trzymajmy więc kciuki za formę i skuteczność piłkarzy Warty Poznań. Niech zdobywają jak najwięcej bramek, bo dzięki temu posadzimy razem jeszcze więcej drzew. Razem możemy więcej.

– Ta akcja to kolejny przykład na to, że Warta Poznań na poważnie podchodzi do projektów ekologicznych – podsumowuje Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Warty Poznań. – Nasadzamy już drzewa w ramach klubowej Alei Warciarzy, wraz ze sponsorem powołaliśmy Zieloną Pasiekę, chroniąc pszczoły i edukując, a młodzi zawodnicy z klubowej akademii cyklicznie sprzątają dzielnicę. Teraz, dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych możemy uzyskać taką skalę działań, która realnie przełoży się na środowisko naturalne. Takimi inicjatywami pokazujemy, że współpraca z klubem sportowym może przybierać różne formy, a korzystamy na tym wszyscy. Kibice natomiast zyskają jeszcze jeden powód do tego, by wspierać Zielonych w nowym sezonie.

Akacja Warty Poznań budzi tylko jedną wątpliwość: jeśli Zieloni będą tak grali jak dotychczas, to w Poznaniu i pod Poznaniem może nie wystarczyć miejsca na te wszystkie drzewa…

Dlaczego #WARTOsadzić drzewa?

Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna;
Jedno dorosłe drzewo może latem wytranspirować (wydzielić w postaci pary) do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 stop. C;
Metr kwadratowy gleby leśnej jest w stanie zmagazynować do 200 litrów wody, a tylko jej wierzchnia, 10-centymetrowa warstwa, zdolna jest przyjąć blisko 50 litrów wody opadowej.
Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).