Warszawa: Fotoreporterka Agata Grzybowska zatrzymana przez policję

Agata Grzybowska fot. MUzeum Powstania Warszawskiego
Podczas protestu przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej policja zatrzymała fotoreporterkę Agatę Grzybowską – mimo że pokazywała legitymację prasową, a stojący obok fotoreporterzy krzyczeli, że to dziennikarka.

Jak podaje Onet. pl, informację o zatrzymaniu fotoreporterki wraz z filmikiem z zatrzymania opublikowała agencja RATS, dla której Grzybowska pracuje. Na filmie wyraźnie słychać krzyki fotoreporterów: „to dziennikarka”, widać też, jak Agata Grzybowska wyciąga legitymację prasową i pokazuje policjantowi.

Ale to nie odniosło żadnego skutku. Dziennikarkę zatrzymano pod zarzutem – jak podała policja – naruszenia nietykalności funkcjonariusza. Wypuszczona została z komisariatu przy Wilczej dopiero około godziny 19.00. W komisariacie cały czas czekali na nią koledzy fotoreporterzy.

Agata Grzybowska jest cenioną fotoreporterką i laureatką wielu nagród. W 2013 roku zdobyła druga nagrodę w kategorii Photocast w konkursie Grand Press Photo, w 2015 roku jej zdjęcie zdobyło tytuł Obraz Roku w konkursie BZ WBK Press Foto. Pracuje dla RATS, ale współpracuje także z „Gazetą Wyborczą” i Associated Press. Jej prace pokazywane były m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podróżowała po Syrii, Ugandzie, Indiach, Rumunii i Ukrainie, dokumentując trudne sytuacje i ekstremalne warunki życia ludzi. Wydała też kilka książek.

Jak napisał Bartosz Węglarczyk, dziennikarz Onet.pl, jej zatrzymanie odbije się dużym echem w międzynarodowych organizacjach dziennikarskich. I z pewnością mocno utrudni rządowi przekonanie Unii Europejskiej, że w Polsce praworządność jest przestrzegana.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: