Waloryzacja rent i emerytur. Ile będą wynosić emerytury i renty w tym roku?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Główny Urząd Statystyczny podał ostatnie dane o stanie gospodarki, które pozwolą na obliczenie waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. Będzie ona rekordowa – ale dlatego, że mamy rekordową inflację.

Jak informuje Business Insider Polska, coroczny wzrost emerytur i rent zależy od poziomu tzw. inflacji emeryckiej oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Inflacja emerycka wyniosła 14,8 proc. i wszyscy czekali na publikację przez GUS danych dotyczących wynagrodzeń. Do tego czasu kwoty emerytur i rent były podawane jedynie szacunkowo.

Teraz już wiadomo na pewno, że marcowa podwyżka rent i emerytur wyniesie 14,8 proc. – tyle samo, co poziom inflacji. Bo była ona w ubiegłym roku tak wysoka, że realnego wzrostu pensji po prostu nie było, bo podwyżki, jakie dostali Polacy, zjadły wyższe ceny. Jak podał GUS, wskaźnik realnego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. w stosunku do 2021 r. wyniósł 97,9, co oznacza obniżenie o 2,1 proc.

Zgodnie z tym od 1 marca 2023 r. najniższa emerytura i najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1588,44 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 1191,33 zł, a świadczenie przedemerytalne – 1600,70 zł.

Podziel się:

Ostatnio dodane: