Walka z wrakami na ulicach Poznania. Ile usunięto w ciągu minionego roku?

wrak fot. SMMP

Prawie 800 wraków zniknęło z poznańskich ulic w 2022 roku dzięki strażnikom miejskim. Część z nich pojechała na złom, część usunęli właściciele, którym o tym obowiązku przypomnieli strażnicy miejscy.

W 2022 roku strażnicy miejscy doprowadzili do usunięcia dokładnie 793 samochodów.
„Większością z nich – 601 autami – po napomnieniach mundurowych zajęli się sami właściciele, pozostałe zostały odholowane przez funkcjonariuszy” – informuje straż miejska. – „Na podstawie zleceń zarządców dróg najwięcej wraków (po 57) mundurowi usunęli z ulic Nowego Miasta i Grunwaldu. 34 samochody zniknęły z terenu Jeżyc, 30 z północy Poznania, 11 z Wildy i 3 ze Starego Miasta. Najwięcej pojazdów strażnicy usunęli w marcu 2022 roku – wtedy z ulic na parking odholowali 35 sztuk”.

Usuwanie wraków nie jest takie łatwe, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Bo to, co dla kogoś jest wrakiem, dla kogoś innego jest ukochanym samochodem o wartości sentymentalnej. Z tego argumentu często korzystają właściciele wraków, zwłaszcza wtedy, gdy mają dostać mandat za to, że nie usunęli wraku z ulicy.

Dlatego strażnik miejski musi ocenić stan samochodu – zwraca uwagę na uszkodzone urządzenia, karoserię i wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego) lub na braki podzespołów: drzwi, szyb, kół, opon, świateł. Taki stan wskazuje, że auto nie jest użytkowane, a więc można je odholować. Straż miejska może też usunąć auto w dobrym, na pierwszy rzut oka stanie, ale bez tablic rejestracyjnych i znajdujące się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania. Z drogami wewnętrznymi już nie jest tak łatwo: na parkingach, drogach osiedlowych i spółdzielczych może to zrobić jedynie wtedy, gdy zarządca terenu wprowadził stałą organizację ruchu.

– Wbrew pozorom bardzo istotne znaczenie ma, gdzie pojazd został porzucony – wyjaśnia Anna Nowaczyk ze Straży Miejskiej Miasta Poznania. – Jeżeli jest to droga publiczna, strażnicy miejscy przede wszystkim będą próbowali odszukać właściciela pojazdu i nakazać mu jego usunięcie. Jeżeli tak się nie stanie, to wtedy strażnik miejski usuwa pojazd na podstawie zlecenia od zarządcy drogi lub administratora terenu.

Porzucone pojazdy mogą też zgłaszać wszyscy poznaniacy poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej straży miejskiej lub telefonicznie – dzwoniąc pod numer 986.

Podziel się:

Ostatnio dodane: