Walka z dzikimi wysypiskami i nielegalnym parkowaniem – strażnicy miejscy mieli pracowite lato

Prawie 10 tys. zgłoszeń mieszkańców i ponad 8 tys. skutecznych interwencji – tak wyglądało tegoroczne, bardzo pracowite, lato strażników miejskich w Poznaniu.
Reklama

Tradycyjnie już najwięcej pracy przysporzyli kierowcy samochodów zaparkowanych niezgodnie z prawem, zakłócający porządek pod wpływem alkoholu i twórcy dzikich wysypisk śmieci.

Ponad połowa wszystkich zgłoszeń mieszkańców dotyczyła właśnie utrudnień powodowanych przez źle zaparkowane samochody. W lipcu i sierpniu strażnicy interweniowali 5341 razy wobec kierowców, którzy zaparkowali samochody niezgodnie z obowiązującymi przepisami. W 95 przypadkach samochody blokujące ruch odholowano na parking strzeżony. Strażnicy w kilku miejscach miasta przywracali także porządek na miejscach parkingowych. Dzięki ich systematycznej i ciężkiej pracy kierowcy zaczęli wreszcie stosować się do obowiązujących zasad parkując wzdłuż ul. Bergera, Szyperskiej, Rybaki oraz na terenie Galerii Dębiec.

Reklama

Jednak nie wszędzie częsta obecność strażnika pomogła. Na kilku skrzyżowaniach wildeckich ulic porządek przywrócono dopiero po zamontowaniu słupków ograniczających wjazd samochodów.

Uciążliwości powodowane przez spożywających alkohol, w tym zakłócanie spokoju i porządku publicznego, transport pijanych do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, awantury w miejscach publicznych i dewastacje mienia, to najczęstsze powody działań strażników Referatu Interwencyjnego. Funkcjonariusze ci pracują w trybie trzyzmianowym i wykonują najtrudniejszą część ustawowych zadań straży miejskich.

Reklama

W lipcu i sierpniu przeprowadzili aż 1051 interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscach zabronionych. W wyniku podjętych czynności przetransportowali do wytrzeźwienia 207 osób, a 835 ukarali. Należy też wspomnieć o 93 interwencjach w sprawie zakłócania ciszy i porządku publicznego oraz o 347 wobec palących tytoń w strefach zakazanych.

Ochrona środowiska jest domeną strażników rejonowych i Eko Patrolu. W okresie wakacyjnym funkcjonariusze obu jednostek ujawnili 142 wysypiska śmieci (o 56 więcej aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku), przewieźli 312 zwierząt wymagających pomocy (197 ptaków, 71 bezpańskich psów i 44 koty), 175 razy interweniowali wobec niszczących zieleń oraz 165 razy wobec zanieczyszczających miejsca publiczne. Doprowadzili do usunięcia 153 samochodów nieużywanych – “wraków”, natomiast do firm odpowiedzialnych za utrzymanie czystości przekazali 1487 uwagi.

Wakacje to także czas poświęcany na zabezpieczenie wielu imprez masowych i festynów. Tylko w lipcu i sierpniu strażnicy poświęcili na ten cel aż 2415 godzin pracy, co w przeliczeniu jest równoznaczne z pracą 300 funkcjonariuszy przez 8 godzin.

Reklama

Należy wspomnieć o pracy strażników z Zespołu Profilaktyki, którzy w wakacje przeprowadzili blisko 200 spotkań z dziećmi podczas letnich półkolonii. Poruszano wiele różnych kwestii i tematów m.in.: zasady udzielania pierwszej pomocy, bezpieczeństwo na drodze, jak chronić się przed upałami, bezpieczne wakacje, czy jak nie dać się okraść podczas wypoczynku.

Mat. pras. SMMP, fot. SMMP

Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar