Wągrowiec: Żubry w Wielkopolsce! „Pamiętajmy o zakazie umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt”

żubry fot. A. Lange, Nadleśnictwo Durowo

Tym razem o niezwykłych gościach informują leśnicy z Nadleśnictwa Durowo. Żubry przybywają tu najpewniej z okolic Wałcza. Specjaliści ostrzegają jednak przed zbyt bliskim kontaktem: „Pamiętajmy o zakazie umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt” – przypominają.

„Wiemy, że żubry pojawiające się w naszym najbliższym otoczeniu, wzbudzają duże zainteresowanie dlatego prezentujemy efekt obserwacji naszego leśniczego. Miło popatrzeć na zwierzęta w dobrym zdrowiu i kondycji” – informują leśnicy z Durowa.

Przy okazji przypominają też o zakazie umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt.
„W Polsce gatunek ten objęty jest ścisłą ochrona gatunkową na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt” – zwracają uwagę leśnicy. – „Spotykając żubra na łonie natury, pamiętajmy o tym aby koniecznie zachować bezpieczny dystans – minimum kilkadziesiąt metrów. Nie podchodźmy zbyt blisko zwierzęcia i unikajmy gwałtownych ruchów. Jeśli spotkanie to jest nieoczekiwane, powoli wycofajmy się lub schowajmy za naturalną osłoną np. drzewem czy krzewami, a następnie ostrożnie się oddalmy”.

Żubr jest największym ssakiem lądowym Europy. Obecnie jego liczebność w stadach wolnościowych szacuje się na ok. 2000 osobników.

Źródło: Nadleśnictwo Durowo


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978