01_WĄGROWIEC fot. Alstal

Wągrowiec: 60 mln na inwestycję dla Kolei Wielkopolskich

Alstal Grupa Budowlana podpisała wartą 60 mln zł. umowę na budowę zaplecza technicznego obsługi pojazdów szynowych oraz hali postojowej wraz z infrastrukturą. Obiekty powstaną przy ulicy Leśnej w Wągrowcu.

Umowa pomiędzy Alstal Grupą Budowlaną a Kolejami Wielkopolskimi sp. z o.o. zakłada realizację dwóch zadań. Pierwsze z nich dotyczy wykonania robót budowlanych zaplecza technicznego do obsługi pojazdów szynowych. W jego skład wchodzi, przede wszystkim, budowa dwóch, w pełni wyposażonych hal. Hala główna o powierzchni zabudowy równej 2 783,00 m kw. będzie miejscem przeznaczonym do przeglądów, napraw, mycia zewnętrznego oraz sprzątania wnętrz pojazdów.

W hali postojowej o powierzchni zabudowy 1 971,61 m kw. odstawiane będą pojazdy w czasie oczekiwania rozkładowego pomiędzy kursami. Hala będzie czterotorowa i mieścić będzie po dwa dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne o długości do 45 m.

Na terenie inwestycji powstanie także stacja paliw z dwoma dystrybutorami do tankowania pojazdów szynowych oraz inne elementy zagospodarowania terenu jak: wiata śmietnikowa, stacja transformatorowa, taca szczelna do tankowania zbiorników paliwa oraz pełna infrastruktura kolejowa. Projekt zakłada również budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników, strefy wypoczynku i noclegu oraz sali szkoleniowej na 50 osób.

– Intensywnie pracowaliśmy nad tym kontraktem od czterech miesięcy. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do inwestycji w Wągrowcu i gotowi do budowy. Już w piątek wchodzimy na plac i zaczynamy projekt – powiedział Marcin Klimkowski, dyrektor ds. produkcji Alstal.

Drugie z zadań zawartych w umowie zostanie zrealizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie budowy rozjazdów i torów dojazdowych do zaplecza technicznego wraz z przebudową przejazdu kolejowego

Budowa nowoczesnego zaplecza technicznego dla Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu ma potrwać dwa lata. Koszt tej inwestycji to ok. 60 mln. złotych.

To nie jedyna inwestycja w Wielkopolsce realizowana przez Alstal. W listopadzie ubiegłego roku, firma podpisała umowę na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile o wartości niespełna 70 mln zł.

Alstal Grupa Budowlana od ponad 40 lat specjalizuje się w projektowaniu oraz generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych. W portfolio znajdują się m.in.: Opera Leśna w Sopocie, Termy Maltańskie w Poznaniu, czy stadion MotoArena w Toruniu. Obecnie realizują m.in. ogromny kompleks basenowo-edukacyjny „Fabryka Wody”, który powstaje w samym sercu Szczecina, Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy czy kompleks geotermalny w Poddębicach.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze