W zakładzie karnym otwarto halę produkcyjną. Będzie więcej pracy dla więźniów

otwarcie hali, fot. ZK Gębarzewo

Więźniowie Zakładu Karnego w Gębarzewie od 31 lipca mają do dyspozycji nowe miejsce pracy – przy zakładzie została otwarta kolejna hala produkcyjna. Jej budowa jest jednym z elementów programu Ministerstwa Sprawiedliwości, który zakłada zwiększenie miejsc pracy przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Hala została uroczyście otwarta 31 lipca, a jak informuje Zakład Karny w Gębarzewie na swojej stronie, powstała ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy i kosztowała 4,2 mln zł. Jest jednym z elementów programu “Praca dla więźniów”, zainicjowanego w 2016 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a realizowanego przez Służbę Więzienną, który ma wspierać szeroko rozumianą readaptację społeczną osób odbywających kary pozbawienia wolności, poprzez ich aktywizację zawodową.

To już druga hala produkcyjna, która powstała przy tym zakładzie karnym. W pierwszej odbywała się produkcja wkładów kominowych na rzecz firmy Jeremias, podobnie będzie w drugiej.
– Niezmiernie cieszy mnie fakt, że hala wykorzystywana będzie przez firmę Jeremias, która zaufała Służbie Więziennej kolejny raz – powiedział podczas otwarcia hali płk Cezary Kosacz, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu. – To, że zdecydowaliście się państwo na współpracę z nami i ulokowanie swoich inwestycji na terenie Zakładu Karnego w Gębarzewie pokazuje, że przeprowadzana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma więziennictwa, jak również zmiana przepisów dotyczących korzystniejszych warunków zatrudniania osadzonych ma sens i przynosi wymierne efekty.

W pierwszym półroczu tego roku średnio przy produkcji wkładów pracowało 63 skazanych. Obecnie zatrudnionych jest 409 skazanych. Ogółem w zakładzie karnym przebywa 778 osadzonych.

Podziel się: