W Wielkopolsce służby wystartowały z akcją „Zima”

Pomoc osobom bezdomnym, ostrzeżenia przed zabójczym działaniem czadu i zabawą na dzikich lodowiskach to tylko wybrane z zagadnień, które wielkopolskie służby podejmą w ramach przygotowań do nadchodzącej zimy. Pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna odbyło się w poniedziałek  posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podczas posiedzenia służby mundurowe potwierdziły gotowość do akcji „Zima”. Policja na bieżąco monitoruje miejsca, w których potencjalnie mogą przebywać osoby bezdomne. Podobne działania na terenie nieruchomości kolejowych podejmuje Straż Ochrony Kolei. Patrole funkcjonariuszy odbywają się we współpracy z pracownikami opieki społecznej. Monitoringu placówek udzielających tymczasowego schronienia dokonuje Wydział Polityki Społecznej WUW. Na terenie województwa wielkopolskiego obecnie znajduje się 1564 miejsc dla bezdomnych.

– Obowiązkiem państwa jest zadbać o osoby bezdomne w taki sposób, aby uchronić je przed możliwymi konsekwencjami, jakie niesie za sobą okres zimowy. Nie byłoby to również możliwe, gdyby nie ścisła współpraca z samorządami. W związku z tym apeluję do samorządowców, aby podobnie jak w ubiegłych latach, ze szczególną wrażliwością otoczyli wsparciem osoby narażone na mróz  – zwraca się wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Funkcjonariusze zaplanowali przeprowadzenie w trakcie okresu zimowego kampanii informacyjnych. Policjanci przestrzegać będą przed zagrożeniami wynikającymi z zabawy na dzikich lodowiskach.
Z kolei strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej podejmą działania profilaktyczne związane z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla. Jednostki już teraz dokonują przeglądu pojazdów i sprzętu, który może być użyty na wypadek trudnych warunków pogodowych.

Członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęli również temat wystąpienia przypadków odry w Polsce. W całym kraju do 15 listopada odnotowano 193 zachorowania z czego w województwie wielkopolskim znane jest 10 przypadków (dla porównania w 2017 roku w Wielkopolsce odnotowano 26 przypadków). Podczas posiedzenia oceniono, że dotychczasowa sytuacja epidemiologiczna dla województwa wielkopolskiego jest pomyślna. Należy jednak na bieżąco monitorować sytuację w innych województwach i za granicą.

Autor: UW

Dodaj komentarz

avatar