fot. pixabay.com

W Wielkopolsce będzie nowa elektrownia!

Ma wytwarzać aż 2 proc. krajowej produkcji prądu, dzięki niej powstanie około stu nowych miejsc pracy – i będzie kosztowała około 2 mld zł. Piotr Woźny, prezes spółki ZE PAK, zaprezentował projekt elektrowni radnym powiatu tureckiego – bo nowa elektrownia powstanie w Turku.

Prezes Woźny przedstawił projekt elektrowni 28 marca, podczas sesji powiatu, jak informuje „Przegląd koniński”. Będzie to elektrownia gazowa, ale nie będzie korzystała z gazu rosyjskiego, co prezes bardzo wyraźnie podkreślił. Będzie to blok o mocy ok. 600 MW, który powstanie do 2026 roku. Do końca tego roku ma zostać rozstrzygnięty przetarg na dostawcę technologii i podpisana umowa z głównym wykonawcą. Docelowo w elektrowni będzie pracowało od 80 do 135 pracowników – to zależy, na jaką technologię zdecyduje się ZE PAK.

Wybór Turku na lokalizację elektrowni był oczywisty z kilku względów: ZE PAk dysponuje tu działką, na której jest odpowiednia sieć przesyłowa, a w dodatku jej skraje biegnie gazociąg. Poza tym powiat turecki jest uznawany za lidera instalacji OZE, głównie elektrowni wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych. A ponieważ one nie w każdych warunkach mogą działać, to wsparcie elektrowni gazowej będzie bardzo potrzebne, zwłaszcza po 2026 roku, kiedy większość polskich elektrowni węglowych stanie się już zbyt kosztownych w utrzymaniu. Wtedy elektrownia gazowa stanie się zapleczem mocy pozwalającym na dalszy rozwój energetyki odnawialnej przy zachowaniu stabilnych dostaw energii.

Nowa elektrownia ruszy w 2026 roku, ale już ma zakontraktowane dostawy prądu, który wyprodukuje, na 17 lat.