śnieżyca wiosenna fot. S. Wąchała

W Śnieżycowym Jarze jest już nowa kładka

Nadleśnictwo Łopuchówko przygotowało podziwiającym śnieżyce komfortowe warunki oglądania ich w tym roku. Gotowa już jest kładka, po której chętni będą mogli spacerować i podziwiać śnieżyce.

W ubiegłym roku nadleśnictwo musiało rozebrać kładkę ułatwiającą podziwianie śnieżycy w bardziej podmokłych miejscach ze względu na stan techniczny. Gotowa jednak jest już nowa kładka, z barierkami i tarasami widokowymi.

Kosztowała ponad 350 tys. zł i to spory wydatek dla Nadleśnictwa w Łopuchówku, ale dzięki niej odwiedzający jar w czasie kwitnienia śnieżyc nie zadepczą delikatnych kwiatów. No i będą mogli podziwiać nawet te rosnące w najbardziej podmokłych miejscach.

A czas kwitnienia śnieżyc jest tuż tuż. Zazwyczaj kwitną pod koniec marca, jednak w tym roku ze względu na ciepłą zimę powinny zakwitnąć wcześniej, jeszcze w lutym. Chętni do zobaczenia łanów białych kwiatów muszą jednak sprawdzić, czy w tym czasie na poligonie w Biedrusku nie odbywają się ćwiczenia. Formalnie jar znajduje się na terenie poligonu i w czasie ćwiczeń wstęp tam jest wzbroniony.

Śnieżycowy Jar położony między Starczanowem a Uchorowem jest rezerwatem przyrody. Został założony w 1975 roku właśnie dla ochrony śnieżycy wiosennej. Ten jar jest jednym z niewielu w Polsce miejsc, gdzie ten kwiat występuje tak licznie. W dodatku rezerwat się zwiększa, bo kwiat zajmuje coraz większe terytorium – obecnie to prawie 10 hektarów.

el

4
Dodaj komentarz

avatar
Grażyna Kowalska
Grażyna Kowalska

Tam jest przepięknie. Jedzcie zobaczyć…. tylko nie wiem czy wolno wjechaç samochodem……

Hanna Lange
Hanna Lange

Fakt jest pięknie, jak kwitną ?

Małgorzata Adamska-Hałas
Małgorzata Adamska-Hałas

Super, dzięki nowej kładce wiosenny cud nie będzie stratowany. Bardzo dziękuję