śnieżyca wiosenna fot. S. Wąchała

W Śnieżycowym Jarze jest już nowa kładka

Nadleśnictwo Łopuchówko przygotowało podziwiającym śnieżyce komfortowe warunki oglądania ich w tym roku. Gotowa już jest kładka, po której chętni będą mogli spacerować i podziwiać śnieżyce.

W ubiegłym roku nadleśnictwo musiało rozebrać kładkę ułatwiającą podziwianie śnieżycy w bardziej podmokłych miejscach ze względu na stan techniczny. Gotowa jednak jest już nowa kładka, z barierkami i tarasami widokowymi.

Kosztowała ponad 350 tys. zł i to spory wydatek dla Nadleśnictwa w Łopuchówku, ale dzięki niej odwiedzający jar w czasie kwitnienia śnieżyc nie zadepczą delikatnych kwiatów. No i będą mogli podziwiać nawet te rosnące w najbardziej podmokłych miejscach.

A czas kwitnienia śnieżyc jest tuż tuż. Zazwyczaj kwitną pod koniec marca, jednak w tym roku ze względu na ciepłą zimę powinny zakwitnąć wcześniej, jeszcze w lutym. Chętni do zobaczenia łanów białych kwiatów muszą jednak sprawdzić, czy w tym czasie na poligonie w Biedrusku nie odbywają się ćwiczenia. Formalnie jar znajduje się na terenie poligonu i w czasie ćwiczeń wstęp tam jest wzbroniony.

Śnieżycowy Jar położony między Starczanowem a Uchorowem jest rezerwatem przyrody. Został założony w 1975 roku właśnie dla ochrony śnieżycy wiosennej. Ten jar jest jednym z niewielu w Polsce miejsc, gdzie ten kwiat występuje tak licznie. W dodatku rezerwat się zwiększa, bo kwiat zajmuje coraz większe terytorium – obecnie to prawie 10 hektarów.

el

4
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

Tam jest przepięknie. Jedzcie zobaczyć…. tylko nie wiem czy wolno wjechaç samochodem……

Ewa Małecka
Gość
Ewa Małecka

Grażyna Kowalska no skądże! Można dojechać w pobliże i potem trzeba dojść, to miły spacer, polną i leśną drogą, może trochę trudniej z wózkiem, ale myślę, że się da

Hanna Lange
Gość
Hanna Lange

Fakt jest pięknie, jak kwitną 😍

Małgorzata Adamska-Hałas
Gość
Małgorzata Adamska-Hałas

Super, dzięki nowej kładce wiosenny cud nie będzie stratowany. Bardzo dziękuję