Bociany fot. pixabay

W Przygodzicach są już bociany!

W najsłynniejszym gnieździe w Polsce są już bociany! A właściwie bocian, bo na razie na miejscu pojawił się jeden bocian, który czeka na partnerkę. Bociany czarne, które także można oglądać dzięki kamerze w gnieździe, pojawiły się już 4 marca.

Jeszcze 30 marca twórcy projektu obserwowania bocianów z Przygodzic pisali na swoim profilu na FB, że przylot idzie powoli, bo pogoda nie sprzyja przelotom. A już następnego dnia poinformowali z radością, że pierwszy bocian się pojawił – wylądował w gnieździe 31 marca o godzinie 8.07. To zapewne Dziedzic czekający na swoją partnerkę Przygodę, która tradycyjnie dotrze za kilka dni. W ubiegłym roku para dochowała się trójki potomstwa.

Znacznie wcześniej pojawiły się w Wielkopolsce bociany czarne – w kilku ich gniazdach też są zamontowane kamery, między innymi w Nadleśnictwie Babki, Nadleśnictwie Wolsztyn i Nadleśnictwie Bolewice. W tym ostatnim bocian pojawił się już 4 marca! Teraz porządkuje gniazdo, umacnia je nowymi patykami i czeka na partnerkę. Drugie gniazdo w lasach Nadleśnictwa Bolewice też już zostało zasiedlone, czarne bociany pojawiły się także w Nadleśnictwach Wolsztyn i Babki.

„Poznańscy leśnicy mają się czym chwalić” – informuje z dumą Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. – „W wielkopolskich lasach gniazduje bowiem największa i najbardziej zwarta populacja bociana czarnego w kraju. Nasza Dyrekcja utrzymuje pod tym względem pozycję krajowego lidera”.

W całej RDLP Poznań jest 99 stref dla tego gatunku, z czego połowa jest zasiedlona. Każda bociania para wychowuje co roku od trzech do czterech młodych.