W Poznaniu ruszyła kolejna edycja programu „Trzymaj ciepło”

Trzymaj ciepło, widok z kamery fot. UMP

380 domów jednorodzinnych i 10 kamienic z centrum, Wildy, Łazarza i Jeżyc zostanie przebadanych podczas tegorocznej, czternastej już akcji „Trzymaj ciepło” – bezpłatnych badań kamerą termowizyjną. Akcja rozpoczęła się 25 listopada.

O badanie może wystąpić każdy chętny poznaniak – formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej akcji „Trzymaj ciepło”. Pierwsze badania zostaną przeprowadzone już na przełomie listopada i grudnia, o ile pogoda na to pozwoli – nie może padać deszcz i śnieg, a temperatura na zewnątrz nie może być wyższa niż 3 stopnie Celsjusza. Akcja potrwa do pierwszych dni marca 2023 roku.

– Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania, a przeznaczone na niego pieniądze rozchodzą się w ciągu kilku dni – mówi Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. – Przynosi też bardzo konkretne korzyści. Dlatego zachęcamy do szybkiego zapisania się na stronie internetowej programu. Formularz rejestracyjny jest krótki i nieskomplikowany.

Głównym celem badania jest sprawdzenie, którędy z domu ucieka ciepło: czy przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany. Chodzi nie tylko o niższą temperaturę w mieszkaniu, ale także realne straty pieniędzy wydane na ogrzewanie, skoro ciepło ucieka z nieszczelnych budynków. To także ochrona środowiska: bardziej szczelne domy zużywają mniej ciepła, a więc mniej trzeba go produkować i tym samym emitować mniej zanieczyszczeń do atmosfery.

– Każdy właściciel nieruchomości, który zgłosił się do programu, jest wcześniej informowany, w jakim dniu i o której godzinie przyjadą technicy i dokonają pomiarów – mówi Łukasz Dembski, wykonawca pomiarów kamerą termowizyjną. – Ciepło najczęściej ucieka przez stolarkę okienną i drzwiową, ale także poprzez dachy i ściany. Na podstawie raportów mieszkańcy nieruchomości mogą zaplanować prace termomodernizacyjne i zaoszczędzić pieniądze, wydawane na rachunki za ciepło.

„Trzymaj ciepło” to akcja organizowana już od 13 lat – początkowo we współpracy z Veolią Energia Poznań, a od 2022 roku miasto już samo płaci za badania. Z każdego badania termowizyjnego uczestnicy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca, z którego mogą się dowiedzieć, w jakich miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła. Dzięki temu mogą zaplanować np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników. Do tej pory przebadano ponad 6 tysięcy domów jednorodzinnych oraz 250 kamienic.

Podziel się:

Ostatnio dodane: