sobota, 24 lutego, 2024

W Poznaniu przeprowadzono pionierskie operacje z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu, lekarze wykonali pionierskie operacje na pacjentach cierpiących na niedrożność dróg łzowych. Zabiegi przeprowadzono z zastosowaniem zaawansowanej technologii trójwymiarowego obrazowania w rozszerzonej rzeczywistości (XR), co jest pierwszym takim przypadkiem w Wielkopolsce.

Pacjenci, którzy doświadczyli skomplikowanych urazów twarzoczaszki, byli poddani operacji endoskopowego zespolenia workowo-nosowego. Procedura polega na stworzeniu połączenia między workiem łzowym a jamą nosową, aby umożliwić odprowadzenie łez i zapobiec ich zaleganiu, co może prowadzić do infekcji.

W trakcie operacji chirurg wykorzystał okulary holograficzne, które umożliwiły mu widzenie trójwymiarowego modelu struktur twarzy pacjenta nałożonego na rzeczywiste otoczenie. Taki obraz został stworzony na podstawie tomografii komputerowej i pozwolił na znacznie precyzyjniejsze przeprowadzenie zabiegu.

Równolegle, zespół operacyjny miał możliwość śledzenia operacji na ekranie 4K, jednak tylko w dwóch wymiarach. Ponadto, lekarze korzystali z zdalnych konsultacji z ekspertami z Polski i zagranicy, co pozwoliło na wymianę doświadczeń i wiedzy w czasie rzeczywistym.

Operacje zakończyły się sukcesem, a pacjenci zostali wypisani ze szpitala. Wykorzystanie technologii XR w medycynie otwiera nowe możliwości dla precyzyjnych operacji i stanowi przykład postępu w dziedzinie okulistyki. Szpital im. Józefa Strusia w Poznaniu planuje dalsze inwestycje w nowoczesne technologie, co świadczy o dążeniu do podnoszenia jakości opieki medycznej.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańW Poznaniu przeprowadzono pionierskie operacje z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości