Reklama

W Poznaniu pojawią się nowe słupki przystankowe

Na ponad 450 przystankach postawione zostaną nowe słupki z gablotami. Znajdą się w nich rozkłady jazdy oraz niezbędne dla pasażerów informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej i taryf.

– Podglądając inne miasta w Europie i Polsce, zleciliśmy przygotowanie nowego projektu słupka. Znalazły się na nim informacje czy jest to przystanek autobusowy czy tramwajowy, jego nazwa oraz jakie linie się na nim zatrzymują. Powstała też gablota, do której wkładane będą formatki z rozkładami. Przygotowany został projekt, który zyskał akceptację m.in. plastyka miejskiego Piotra Libickiego oraz Zarządu Transportu Miejskiego – informuje Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

Do tej pory papierowy rozkład wyklejany był na zabezpieczoną przed opadami blachę. Przy każdej zmianie była ona odkręcana i przykręcana. Czynności te powodowały niszczenie zarówno słupka, jak i płytki z rozkładem. W przypadku gablot rozkłady jazdy, po jego wydrukowaniu, będą umieszczane w specjalnych “kieszonkach”.

– To co dzisiaj można oglądać jest efektem wielu spotkań z MPK i ZTM. Ten przystanek to tylko część spójnych zmian estetyki widocznych w całym mieście. W 2017 roku pojawił się między innymi nowy system informacji pasażerskiej z nowym oznakowaniem linii tramwajowych i czytelnymi nazwami przystanków na wiatach – mówi Piotr Libicki.

Na razie w ramach testów stanęły pierwsze dwa słupki. Jeden na przystanku tramwajowym “Pl. Wiosny Ludów” przy Kupcu Poznańskim, a drugi na przystanku autobusowym przy ul. Przybyszewskiego.

– Testy chcemy prowadzić mniej więcej do kwietnia. Później, jeśli sprawdzi się funkcjonalność gabloty, a mieszkańcom będzie się podobała jego estetyka, będziemy prowadzić cykliczną wymianę słupków na innych przystankach tramwajowych oraz autobusowych – wyjaśnia Wojciech Tulibacki.

Docelowo wszystkie słupki, których jest 458 na terenie Poznania, mają być wymienione. Być może pojawią się one też w osiemnastu gminach aglomeracji, z którymi współpracuje ZTM.

– Ważny jest nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność dla pasażerów, jak np. wysokość zawieszenia gabloty tak, żeby była ona dostępna i czytelna między innymi dla osób na wózkach – podkreśla Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

W gablocie znalazły się wszystkie najważniejsze informacje dla pasażera. Oprócz rozkładów jazdy także informacja o taryfach i tzw. podwieszki na żółtym tle informujące o zmianach w komunikacji miejskiej.

W nowych gablotach znajdują się rozkłady jazdy, które zaczęto wprowadzać w tym miesiącu. Podstawową zmianą jest możliwie jak największa czcionka z godzinami odjazdów w ramach stałego formatu rozkładu jazdy. Są też kolorowe numery linii tramwajowych, a na lewą stronę została przeniesiona lista przystanków. Takie rozkłady pojawią na wszystkich przystankach w ciągu kilku miesięcy.

Autor: UMP

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar