W październiku do obiegu wszedł wyjątkowy banknot. O nominale 19 złotych

banknot_pwpw_strona_przednia fot. NBP
To kolejny banknot z serii „Niepodległość”, tym razem upamiętniający 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Widnieje na nim Ignacy Jan Paderewski.

Pod portretem mistrza na banknocie widnieje odwzorowanie podpisu I. J. Paderewskiego. W dolnej części płaszczyzny widoczny w zależności od kąta patrzenia napis: NBP oraz wzdłuż prawej krawędzi powtarzający się mikrodrukiem napis: 100 lat powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Tło banknotu tworzą prostokątne płaszczyzny, wypełnione konturami napisów: NBP, 2019 i 19 oraz mikrodrukiem w postaci powtarzających się napisów: PWPW, 19 i znaku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Z lewej strony w górnej części owal z elementami graficznymi, w dolnej części dwie prostokątne płaszczyzny: na umieszczonej z lewej strony, liczba: 19, z prawej strony, na wydrukowanej farbą zmienną optycznie, zmieniającą kolor w zależności od kąta patrzenia ze złotego na zielony, kontury gałązki wawrzynu. Z lewej strony, prostopadle, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego napis: niepodległa. Wzdłuż lewego brzegu prostopadle napis: DZIEWIĘTNAŚCIE ZŁOTYCH oraz u góry oznaczenie dla niewidomych – prostopadle wytłoczona liczba: XIX wyczuwalna dotykiem.

Strona odwrotna: w centralnej części banknotu, wizerunek gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie z panoramą miasta w tle. Powyżej gmachu oznaczenie serii i numeru. W prawej dolnej części znak Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.. W środkowej części powtarzający się napis: NBP i liczba: 19 tworzące pionowy pas, wydrukowane farbą opalizującą w kolorze złotym, widoczne w zależności od kąta patrzenia. Wzdłuż prawego brzegu prostopadle napis: NIEPODLEGŁOŚĆ.

Banknot będzie mieć nakład 55 tys. sztuk. Wprawdzie jego wartość to 19 złotych, jednak jako banknot kolekcjonerski będzie w sprzedaży za 80 zł.

NBP, el

Podziel się: