W Borach Kujańskich zadomowił się ryś!

rysica Biała fot. Tomasz Konieczny, Nadleśnictwo Złotów

Leśnicy spotykają dwuletnią rysicę od kilku dni w swoich rewirach i wszystko wskazuje na to, że rysica postanowiła się osiedlić w lasach, w których nie zabraknie jej pożywienia, a konkretnie danieli.

Skąd wiadomo, że to rysica? Ponieważ posiada obrożę telemetryczną. ta dwuletnia samica o imieniu Biała została wypuszczona na wolność pół roku temu na terenie poligonu Drawskiego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Ma on przywrócić rysie na obszarach, gdzie występowały dawniej.

Ta rysica przewędrowała spory kawałek lasów, skoro znaleziono ją około 120 km od miejsca, w którym została wypuszczona. Ale rysie to długodystansowcy i lubią wędrować. W tym przypadku jednak wszystko wskazuje na to, że w Borach Kujańskich pod Złotowem zamierza zostać na dłużej. Jest tu sporo danieli, na które poluje i które jej najwidoczniej smakują.

„Leśniczy Robert zlokalizował nawet miejsce, w którym ten sprytny kot skrzętnie ukrył swoją ofiarę” – informuje Nadleśnictwo Złotów. – „Drapieżnik upolowaną łanię daniela dokładnie przykrył warstwą mchu i ściółki, przez co truchło nie było widoczne dla padlinożernych ptaków”.

Dumni złotowscy leśnicy zwracają uwagę, że w ich lasach na dobre zadomowiły się wilki, można też spotkać łosie, chociaż nie przez cały rok. Po sąsiedzku, bo w okolicach Jastrowia, są żubry, a teraz przyszedł czas na rysia.

„Czekamy jeszcze na… niedźwiedzie” – podsumowują złotowscy leśnicy pół żartem, pół serio.

Źródło: Nadleśnictwo Złotów