zmiana czasu

W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas na zimowy. Kto świętuje Halloween lub Dziady, będzie miał godzinę więcej na zabawę, pozostali będą godzinę dłużej spać, pracować – albo jechać pociągiem.

Wskazówki tradycyjnie już przestawiamy z godziny 3.00 nad ranem na godzinę 2.00, co oznacza, że tej nocy śpimy o godzinę dłużej – lub dłużej się bawimy na halloweenowej imprezie czy na Dziadach. Pasażerowie, którzy tę noc wybrali na podróż pociągiem, muszą pamiętać, że pojadą o godzinę dłużej – a konkretnie postoją godzinę na najbliższej stacji.

Od kilku lat trwają dyskusje, czy zmiana czasu powinna być wprowadzana czy też może lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jednego czasu na cały rok. UE dała państwom członkowskim możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania. Jak jednak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, prace nad zniesieniem zmian czasu nie są prowadzone i tak będzie co najmniej do 2026 roku, bo zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej państwa członkowskie mają jeszcze przez najbliższe 5 lat stosować obecne regulacje dotyczące czasu, ale wprowadzić wspólny termin zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni. Nowe rozporządzenie MRiT dotyczy właśnie tego zalecenia KE. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

Nadal więc co roku w Polsce będzie wprowadzany czas letni na pół roku tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na końcu października danego roku – odwoływany czas letni.

Źródło: MRiT

Podziel się: