laboratorium szpital fot. pixabay

Uwaga! Nowe zasady kwarantanny

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że zmieniają się zasady odbywania kwarantanny. Teraz będzie musiała się jej poddać tylko osoba, która miała bezpośredni kontakt z zakażonym. Jej domownicy już nie.

– Zasady zmieniły się, i to dość znacznie – mówi Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. – Dotąd kwarantanna obejmowała nie tylko osobę, która miała kontakt z zakażonym, ale także wszystkich domowników tej osoby. Obecnie kwarantanna obejmuje tylko osoby z bezpośredniej styczności. Objęta kwarantanną obecnie jest tylko osoba, która miała kontakt z zakażonym i zobowiązana do założenia aplikacji “kwarantanna domowa”.

Dzięki aplikacji sanepidowi będzie znacznie łatwiej wprowadzić dane osoby objętej kwarantanną do systemu i powiadomić policję. Dzięki temu sanepid nie będzie już także musiał wydawać decyzji o zakończeniu kwarantanny, bo wszystkie niezbędne dane będą właśnie w systemie.

Zmiana przepisów dotyczy tylko tych osób, które właśnie rozpoczynają kwarantannę. Ci, którzy są w trakcie, przechodzą ją według dotychczasowych zasad. Procedura objęcia kwarantanną w pozostałych punktach nie uległa zmianie: nadal to lekarz rodzinny zleca test, a jeśli okaże się pozytywny, sanepid kieruje zakażoną osobę na kwarantannę.

el

2.6 9 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze