Upamiętniamy Prezydenta Pawła Adamowicza

Wszyscy chcący wyrazić swoje poparcie i ból po śmierci prezydenta Gdańska spotykają się dziś w Poznaniu o godzinie 18.00 na placu Wolności. Poznań jest kolejnym miastem, w którym odbędzie się takie spotkanie.

Wiece, protesty i spotkania organizowane są dziś spontanicznie w całej Polsce. Najpierw miały wyrażać solidarność z ranionym wczoraj podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Pawłem Adamowiczem, prezydentem Gdańska. Niestety, prezydent przegrał walkę o życie. Mimo pełnej ofiarności pracy gdańskich lekarzy nie udało się go uratować.

Teraz więc uczestnicy spotkań w całej Polsce, także w Poznaniu, chcą milczeniem wyrazić protest przeciwko przemocy jako takiej. Jednak, jak zapewniają organizatorzy spotkania z Pokolenia KOD, nie chodzi o szukanie winnych czy rozgrywanie politycznych bitew. Chodzi o okazanie szacunku prezydentowi, którzy przyszedł wesprzeć największą polską akcję charytatywną i który zginął na posterunku. Od 20 lat był nieprzerwanie prezydentem Gdańska.

Przypomnijmy: Paweł Adamowicz wczoraj został na scenie WOŚP w Gdańsku kilkakrotnie dźgnięty nożem. Mimo podjęcia natychmiastowej akcji ratunkowej i operacji obrażenia okazały się tak poważne, że prezydenta nie udało się uratować. Zamachowiec jest już w rękach policji – najprawdopodobniej jest osobą niepełnosprawną psychicznie.

Jurek Owsiak na wieść o śmierci prezydenta dziś złożył rezygnację z szefowania fundacji WOŚP i funkcji szefa zarządu fundacji. W ten sposób, jak powiedział, przyjął na siebie odpowiedzialność za wydarzenia, do jakich wczoraj doszło w Gdańsku. Jednak, jak podkreślił, zapobiec czemuś takiemu na takiej imprezie jak WOŚP jest bardzo trudno, zwłaszcza teraz, gdy „nienawiść w ludziach eksplodowała w sposób maksymalny”.

Wszyscy chcący uczcić pamięć prezydenta Adamowicza mogą się zjawić na placu Wolności o godzinie 18.00. „Bądźmy dzisiaj razem, w milczeniu i zadumie” – apelują organizatorzy. – „Bez przemów, bez polityki, bez szukania dzisiaj winnych. Po prostu dla Pawła”.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: