Unijne pieniądze dla szpitali w Gostyniu i Rawiczu. Prawie 7 mln zł

Konferencja w rawickim szpitalu fot. UMWW

Nowy sprzęt medyczny i aparaturę diagnostyczną będą mogły kupić szpitale w Gostyniu i Rawiczu dzięki unijnemu instrumentowi REACT-EU, który zapewnia finansowanie odbudowy potencjału placówek medycznych po pandemii covid-19.

30 marca Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził powiaty gostyński i rawicki, gdzie podpisał umowy na dofinansowania dla szpitali w ramach działania „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia (REACT-EU)” z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014-2020).

– Te umowy wynikają z nadzwyczajnej interwencji Unii Europejskiej wobec problemów, które powstały w okresie pandemii – mówił marszałek. – Specjalny budżet został przeznaczony na realizację zadań, niwelujących kryzys w opiece zdrowotnej. Zwłaszcza skutki długotrwałego, utrudnionego dostępu do placówek medycznych oraz wpływu na zdrowie osób, które doświadczyły zakażenia koronawirusem, szczególnie w zakresie powikłań układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Zakup nowego sprzętu do diagnostyki to odpowiedź na to, co może nastąpić po covidzie.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyniu otrzymał ponad 3,6 mln zł wsparcia, dzięki czemu będzie mógł kupić między innymi nowy tomograf komputerowy, aparaty RTG, mammograf cyfrowy czy zestaw endoskopowy. Umowę podpisał Robert Marcinkowski, starosta gostyński.

Z kolei szpital powiatowy w Rawiczu otrzyma 3,2 mln zł unijnego wsparcia, za co chce kupić sprzęt medyczny, aparaturę medyczną i diagnostyczną, a także przeprowadzić prace modernizacyjno-adaptacyjne z myślą o utworzeniu centralnej sterylizatorni. Tu umowę podpisał Tomasz Paczkowski, prezes zarządu Szpitala Powiatowego w Rawiczu.

Warto zaznaczyć, że dzięki instrumentowi REACT-EU 34 placówki ochrony zdrowia z całej Wielkopolski otrzymają ponad 111 milionów zł na działania naprawcze po covid-19.

Podziel się:

Ostatnio dodane: