Jacek Jaśkowiak fot. Unia Metropolii Polskich

Unia Metropolii Polskich chce testów dla pracowników oświaty

Prezydenci Warszawy, Białegostoku, Gdańska, Poznania i Sopotu zorganizowali dziś w Warszawie konferencję prasową, podczas której przedstawili list do premiera w sprawie testów na obecność koronawirda pracowników żłobków, przedszkoli oraz szkół.

Oto treść pisma:

“Szanowny Panie Premierze,
w związku z bardzo niepokojącymi informacjami, które docierają do nas z Łodzi, że około 14% pracowników miejskich przedszkoli i żłobków miało kontakt z wirusem SARS Co-V-2, apeluję o wydanie dyspozycji Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, by w ramach swoich
uprawnień, podjął w trybie pilnym decyzje o skierowaniu na badania testami genetycznymi wszystkich pracowników żłobków i pracowników oświaty, mających bezpośredni kontakt z dziećmi”.

Członków Unia Metropolii Polskich: Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku i prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich, Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu oraz Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania bardzo zaniepokoiło zdarzenie z Łodzi.

Władze tego miasta podjęły decyzję o przebadaniu na obecność koronawirusa wszystkich pracowników placówek oświatowych. Badaniom poddano 3337 osób pracujących w żłobkach i przedszkolach, które miały zostać otwarte 18 maja. I okazało się, że aż 14 proc. z przebadanych osób okazało się albo zakażonych koronawirusem – albo otrzymało wynik wątpliwy, czyli kwalifikujący się do ponownego badania.

Z tego powodu w Łodzi, mimo planów otwarcia 28 z 32 miejskich żłobków otwarto zaledwie jeden, ponieważ we wszystkich pozostałych placówkach co najmniej jedna osoba okazała się albo zakażona, albo z wątpliwym wynikiem. W przypadku przedszkoli, ponieważ takie wyniki miało 324 pracowników na 2781 przebadanych, otwarto tylko 31 spośród 146 przedszkoli.

Dlatego też Unia Metropolii Polskich apeluje, aby wszyscy pracownicy oświaty mający kontakt z dziećmi, zostali skierowani na badania testami genetycznymi na obecność koronawirusa – zanim prezydenci podejmą decyzję o liczbie i rodzaju placówek oświatowych, które zdecydują się otworzyć.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze