Umowa podpisana. Będzie nowa szkoła na Strzeszynie w Poznaniu

nowa szkoła na Strzeszynie, wizualizacja fot. PIM

32 oddziały szkolne i 8 przedszkolnych, baza sportowa, a wszystko na na działce między ulicami Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wykonawcą inwestycji – Mostostal Warszawa S.A. – i budowa może się rozpocząć.

– Po podpisaniu umowy przekażemy plac budowy wykonawcy robót, który to rozpocznie pierwsze prace przygotowawcze. Oprócz wzniesienia zupełnie nowego budynku, jego zadaniem będzie także uzbrojenie terenu w niezbędną infrastrukturę oraz odpowiednie zagospodarowanie go placami zabaw i boiskami, bez których trudno wyobrazić sobie nową szkołę – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowa szkoła będzie miała trzy kondygnacje, częściowo będzie podpiwniczona – tam znajdzie się część szatni, pomieszczenia magazynowe i techniczne. W środkowej części budynku w kształcie litery Y przewidziano hol główny, dalej salę gimnastyczną z szatniami, stołówkę z zapleczem kuchennym, bibliotekę, świetlicę oraz pomieszczenia administracyjne. W lewej części budynku planowane jest przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawej i na dole – sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej. Taki podział pozwoli wydzielić osobne strefy dla dzieci w podobnym wieku. Będą się spotykać w centralnej części wspólnej, gdzie będzie miejsce na integrację, ale dodatkowo dzieci będą miały do dyspozycji dwa place zabaw – dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Planowana powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 10 tys. m kw.

Szkoła będzie miejscem nie tylko dla uczniów – sala gimnastyczna oraz boiska zewnętrzne będą dostępne po zakończeniu zajęć lekcyjnych dla mieszkańców Strzeszyna, tak samo jak filia Biblioteki Raczyńskich, która będzie placówką niezależną od szkoły. Otoczenie budynku uzupełnią nasadzenia zieleni, alejki i mała architektura. Zaplanowano także wiaty dla rowerów z miejscami do ładowania rowerów elektrycznych, hulajnóg czy skuterów.

– Strzeszyn to dynamicznie rozwijająca się część Poznania, gdzie mieszka coraz więcej rodzin z małymi dziećmi – podkreśla prezydent Jacek Jaśkowiak. – Dlatego tak bardzo zależało nam na budowie nowej szkoły w tej okolicy. Chcemy zapewnić uczniom jak najlepsze warunki edukacji i integracji. Umowę na realizację prac budowlanych podpisano w niemal symbolicznym czasie, bo w dniu zakończenia obecnego roku szkolnego. Za dwa lata pierwsi uczniowie rozpoczną rok szkolny 2025/2026 w nowej placówce.

Podziel się: