Ukrainiec z fałszywym dowodem. Zatrzymała go straż graniczna

straż graniczna fot. NOSG

Podczas działań mających zapobiegać nielegalnej migracji funkcjonariusze Straży Granicznej z Kalisza zatrzymali na A2 do kontroli samochód. Pasażer okazał polski dowód osobisty – ale nie był Polakiem, a dowód okazał się sfałszowany.

Akcja miała miejsce 28 lutego. Patrol z Placówki Straży Granicznej z Kalisza podczas realizacji zadań mających na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji na autostradzie A2 wytypował do kontroli stojący na parkingu samochód osobowy na niemieckich numerach rejestracyjnych.
– Funkcjonariusze SG wylegitymowali pasażera samochodu, który do kontroli okazał polski dowód osobisty – mówi ppor. SG Paweł Biskupik z zespołu prasowego NOSG. – Dokument jednak wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy co do jego autentyczności. Po dokonaniu analizy i porównaniu z dokumentem oryginalnym funkcjonariusze stwierdzili, że okazany polski dowód osobisty jest podrobiony na wzór oryginalnego. To był moment, w którym legitymowany mężczyzna przyznał się, że jest obywatelem Ukrainy, a dokument zakupił przez internet za 5 tysięcy złotych. Ponadto cudzoziemiec oświadczył, że przyjechał do Polski z Niemiec w odwiedziny i nie posiada przy sobie żadnych innych dokumentów.

Ukrainiec za posłużenie się sfałszowanym polskim dowodem osobistym został zatrzymany przez strażników, a po przesłuchaniu zostało wobec niego wszczęte postępowanie karne. Straż graniczna przypomina, że za przedstawianie podrobionego dokumentu jako prawdziwego podczas kontroli grozi grzywna, ograniczenie wolności albo więzienie nawet do 5 lat.

Podziel się:

Ostatnio dodane: