Ukraina: Zaczęła się ewakuacja Mariupola! Coraz trudniejsza sytuacja w Chersoniu

Ukraińska artyleria fot. Siły Zbrojne Ukrainy

Ukraińcom udało się zabrać 100 osób z Mariupola. Nadal trwają walki na Donbasie. Coraz trudniejsza sytuacja jest w Chersoniu, ostrzelana została Odessa. W Kijowie gościła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, a we Lwowie słynna aktorka Angelina Jolie.

67. dzień rosyjskiej agresji przyniósł dobrą wiadomość: udało się ewakuować pierwszą grupę cywilów z Mariupola. Przygotowania i negocjacje z Rosjanami trwały od kilku dni i do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy operacja się powiedzie. Dawid Arachamija nazwał tę akcję “najtrudniejszą operacją od początku wojny”, która jeszcze dwa tygodnie temu wydawała się niemożliwa, a tydzień temu – mało prawdopodobna, ale ponad 100 osób, dzieci kobiet i starców jest bezpiecznych. Napisał też na Telegramie, że ewakuowani to ludzie, którzy “na własne oczy zobaczyli, jak może wyglądać piekło”.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/3351531771835773

Intensywne walki toczą się w obwodach donieckim i ługańskim, ale jak zapewnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanom nie udało się zająć Rubiżnego i Popasnej, miast w obwodzie ługańskim, o które walczą już od wielu dni. Nie zdobyli także miejscowości Orichowe, położonej około 30 km od Lisiczańska, o którą toczą się ciężkie walki, a w obwodzie donieckim nie udało im się zdobyć miejscowości Ozerne i Marjinka. Tu również walki trwają od wielu dni.

Rosjanie ostrzelali miasto Dobropole w obwodzie donieckim. Jak informuje “Euromaidan Press”, co najmniej siedem osób zostało rannych. “Ukraińska Prawda” poinformowała, że burmistrz Ługańska zaapelował do mieszkańców o ewakuację, dopóki jeszcze jest ona możliwa.

https://www.facebook.com/JFTaskForce/posts/361138059374844

Trwa ostrzał Charkowa, a zwłaszcza Sałtiwki, dzielnicy na północnym wschodzie miasta – władze zaapelowały do mieszkańców, aby nie opuszczali schronów, nawet gdy wyłączone są syreny, jak poinformował “The Kyiv Independent”. Rano zostało ostrzelane także miasto Dergacze, leżące za za północno-zachodnią granicą Charkowa. Na razie jest informacja o jednej ofierze śmiertelnej.

Coraz gorsza sytuacja jest w Chersoniu i obwodzie chersońskim. Rosjanie chcąc umocnić swoją władzę nad tym regionem stosują terror. Uprowadzili z domu Ihora Protokowiło zastępcę rady miejskiej okupowanej Nowej Kachowki. Chersoń i część Zaporoża nie mają też łączności komórkowej i internetu. Powodem było zniszczenie przewodów światłowodowych przez rosyjski ostrzał, ale trwają już prace nad przywróceniem łączności, jak poinformował Mychajło Fiodorow, minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy.

Ludmyła Denisowa, komisarz ds. praw człowieka poinformowała, że w Chersoniu w wyniku rosyjskich tortur zmarł Nazar Kagalniak, weteran operacji antyterrorystycznej. Okupanci uprowadzili go i pobili. Mężczyzna przeszedł dwa zawały serca i nie udało się go uratować. Surowym restrykcjom jest poddany personel medyczny – musi pracować na rzecz rosyjskich żołnierzy i nie wolno mu zmieniać miejsca pobytu.

Okazało się, że zaszła pomyłka co do wysadzenia mostów kolejowych. Most Liman-Rajhorodok nie został wysadzony przez siły ukraińskie, ale lotnictwo rosyjskie, a stały na nim puste wagony towarowe. Ukraińcy natomiast wysadzili most pod Melitopolem, jak wyjaśnił, powołując się na służby prasowe ukraińskiej armii Euromaidan Press.

Rosjanie nadal próbują bombardować Odessę, ale obrona przeciwlotnicza miasta działa skutecznie, jak podaje “Ukraińska Prawda”. Obrońcom udało się zestrzelić drona wroga nad miastem.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała na Facebooku o zneutralizowaniu DRG, czyli wrogiej grupy sabotażowej i rozpoznawczej, która miała przeprowadzić atak terrorystyczny i zestrzelić samolot pasażerski nad Rosją lub Białorusią, a później oskarżyć o to Ukrainę.

Przybywa tajemniczych wybuchów i pożarów na terenie Rosji, głównie zdarzających się w obiektach wojskowych lub strategicznych. Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji, oskarżył Ukrainę o kolejny pożar obiektu wojskowego na swoim terenie – strona ukraińska ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła. Z kolei gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowoit, poinformował o zawaleniu się mostu kolejowego na linii kolejowej Sudża-Sosnowy Bór.

W Kijowie gościła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA. Nagranie z początku spotkania opublikował na swoim profilu na FB prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. “Stany Zjednoczone są liderem silnego poparcia Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Dziękujemy za pomoc w ochronie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa!” – napisał. – “Ukraina obroni swoją wolność w tej wojnie. Naród ukraiński pokona rosyjskich najeźdźców, którzy przyszli zniszczyć życie w naszym kraju. Każdy, kto broni państwa ukraińskiego, walczy o możliwość swobodnego życia we własnym domu. O wolność i bezpieczeństwo dla swoich dzieci, o ciepły odpoczynek dla swoich rodziców”.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/568798061119776

Jak poinformowały ukraińskie media, do walki po stronie Ukrainy przystąpił też legion “Wolna Rosja” utworzony z Rosjan będących przeciwko Putinowi. Bojownicy szkolili się od dwóch miesięcy i teraz idą na front we wschodniej Ukrainie.

We Lwowie już drugi dzień jest słynna aktorka Angelina Jolie, która przyjechała tu z pomocą humanitarną. Dziś spotkała się z dziećmi z Kramatorska, odwiedziła szkołę z internatem – a wczoraj musiała biec do schronu, bo w mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy, jak poinformował portal Stratcom ukraińskiego Ministerstwa Kultury.

Podziel się: