zniszczony rosyjski sprzęt fot. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Wybuchy w Kijowie, ciężkie walki na Donbasie. Mariupol nadal walczy

Walki w obwodach donieckim i ługańskim, ostrzał rakietowy Kijowa i Odessy i wizyta sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w Kijowie. To najważniejsze wydarzenia 64. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Trzy rosyjskie rakiety spadły na miejscowość Fastów w obwodzie kijowskim. Trzy osoby są ranne.

„Do ataków rakietowych na centrum Kijowa doszło w czwartek podczas oficjalnej wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa” – napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy . – „Przedwczoraj Guterres siedział przy długim stole na Kremlu, a dzisiaj o kilometr od niego grzmią eksplozje. Pocztówka z Moskwy? Przypomnijcie, dlaczego Rosja wciąż zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ?”.

Ciężkie walki toczą się w Donbasie. Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przedarli się przez pierwszą linie ukraińskiej obrony, zdobyli miejscowość Zariczne i Nowotoszkiwske, ale dalej zostali zatrzymani, więc niczego im to nie dało. Ponieśli natomiast bardzo ciężkie straty. Wojska rosyjskie nadal usiłują utrzymać korytarz lądowy z Donbasu na okupowany Krym, wspomaga je lotnictwo, kontynuujące ataki rakietowe z terenów Białorusi. Według ustaleń ukraińskiego wywiadu Rosjanie nadal korzystają z lotniska w Baranowiczach. Wojska białoruskie pozostają w gotowości.

Rosjanie zaatakowali szpital w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim – zginęła jedna osoba, jak poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodowych. W obwodzie donieckim w nalocie na miejscowość Nowy Jork zginęły trzy osoby, a kolejne trzy zostały ranne.

Toczą się walki pod Izumem. Wojska rosyjskie nacierają w kierunku Barwenkowa, próbowały zająć Wełyką Komyszuwachę, ale bezskutecznie. Ukraińcy odzyskali kontrolę nad Kutuziwkami w obwodzie charkowskim. Rosjanie próbowali zdobyć Rubiżne, ale odnieśli potężne straty i wycofali się na poprzednie pozycje. Trwa ostrzał Charkowa i obwodu charkowskiego: trzy osoby zginęły, 15 jest rannych. Rosjanie ostrzelali Zaporoże. Trzy osoby są ranne.

Nadal trwają ataki lotnicze na Mariupol, przede wszystkim na kombinat Azovstal. Na miasto są zrzucane pociski fosforowe, jak poinformował w czwartek Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow. Ukraiński  żołnierz walczący w Mariupolu powiedział agencji Reutera, że będą walczyć tak długo, jak będzie trzeba, ale bardzo potrzebują pomocy i znalezienia sposobu na ewakuację cywilów oraz rannych. Rosjanie nie pozwalają na ewakuację rannych żołnierzy i cywilów.

Rosjanie przeprowadzili ofensywę z obwodu chersońskiego na Mikołajów i Krzywy Róg. odbili Kłapaję i Tawrijsk, jeszcze trzyma się Kiseliwka. Rosjanie okopują się pod Donieckiem. W oblężonym Mikołajowie nie ma bieżącej wody. W Jakymiwce okupowanej przez Rosjan wyleciał w powietrze most kolejowy, którym Rosjanie przesyłali transporty wojskowe z Krymu. Nad Odessą obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 3 rosyjskie rakiety, ale w mieście słychać kolejne wybuchy.

Gościem prezydenta Zełenskiego w Kijowie jest dziś sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Sarah Rainsford, korespondentka BBC, zamieściła jego zdjęcia z wizyty w Buczy i w Borodziance. „Był wyraźnie poruszony. Powiedział, że wyobrażał sobie, jak jego własna rodzina biegnie w panice”- napisała.

On sam napisał krótko na Twitterze; „Wojna jest złem”.

Ostrzał od strony Morza Czarnego i Azowskiego prowadzą statki rosyjskie, jednak, jak zwrócił uwagę wywiad brytyjski, Rosjanie nie mają możliwości zastąpienia zatopionego krążownika „Moskwa” – cieśnina Bosfor jest nadal zamknięta dla okrętów wojennych, oczywiście poza tureckimi, więc Rosja nie jest w stanie uzupełniać swoich morskich strat.

W obwodzie kijowskim znaleziono dotąd ciała 1150 cywilów, zabitych w czasie rosyjskiej okupacji, jak poinformował komendant policji obwodowej Andrij Niebytow.

Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku opublikowało najnowsze statystyki: zginęło dotyczące strat Rosjan w Ukrainie od początku wojny, 24 lutego. Według sztabu od początku wojny zginęło prawie 23 tys. Rosjan. 28 kwietnia Ukraińcy odparli z sukcesem dziewięć wrogich ataków i zniszczyli sześć rosyjskich czołgów, jeden system artyleryjski, 12 jednostek sprzętu opancerzonego, jeden samolot, jednej pocisk manewrujący i pięć bezzałogowców.