wojna na Ukrainie fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Trwają walki wokół Rubiżnego i Popasnej. Trzeci dzień ewakuacji Mariupola

Na Donbasie i wokół Iziumu toczą się ciężkie walki, ale Rosjanom nie udało się poczynić postępów w żadnym kierunku. Ukraińska telewizja Ukraine24 przygotowała specjalne wideo dla Polski z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu ostatniej doby odnotowano intensywny ostrzał pozycji ukraińskich przez wojska rosyjskie. Ukraińskie siły odpowiedziały atakiem rakietowym na stanowisko dowodzenia. Rosjanie nadal nacierają też na Rubiżne i Popasną i w kierunku osiedli Lymanu i Słowińska w obwodzie donieckim, jednak nie osiągnęli tu żadnych postępów. W ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim i ługańskim Ukraińcy odparli 12 ataków wroga, zniszczyli sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, dwadzieścia dwie jednostki opancerzonych pojazdów bojowych i innego sprzętu.

Według Serhija Hajdaja, szefa ługańskiej administracji obwodowej, Rosjanie jeszcze do 9 maja będą intensywnie atakować i niszczyć tereny obwodu, chcąc pozostawić po sobie „spaloną ziemię”. Z kolei Michael Carpenter, ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest zdania, że w połowie maja Rosja spróbuje zaanektować regiony Doniecka i Ługańska.

Dziś trzeci dzień ewakuacji mieszkańców Mariupola. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałkowym nagraniu, że we wtorek ewakuacja korytarzami humanitarnymi powinna rozpocząć się o 7.00 rano i nie tylko z Mariupola, ale też z kilku innych miast. Jak poinformował kapitan Światosław Palamar, zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow w rozmowie z CNN, ataki Rosjan na kombinat Azowstal trwają cały czas.

Według informacji USA Rosja nie otrzymuje wsparcia militarnego od krajów trzecich, jak poinformował John Kirby, rzecznik Pentagonu. Także z Chin.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiedział, że Węgry zostały ostrzeżone przez Rosję o inwazji na Ukrainę i miały zamiar przejąć część ukraińskiego terytorium, jak podaje agencja Interfax-Ukraina. Jego zdaniem powinny za to ponieść konsekwencje po wojnie.

Kolejne wybuchy i pożary w Rosji. Jak podała agencja RIA Nowosti, w centrum Biełgorodu, niedaleko granicy z Ukrainą, było słychać odgłosy eksplozji o średniej sile. Z kolei okręg Bogorodskoje pod Moskwą walczy z ogromnym pożarem w magazynach Atlant Park, gdzie trzymano między innymi książki wydawnictwa „Oświecenie”. Pożar rozpoczął się w drukarni i zajął około 34 tys. metrów kwadratowych powierzchni obiektu.

Brytyjski premier Boris Johnson zapowie dziś przekazanie Ukrainie kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów. Będzie to między innymi sprzęt do prowadzenia wojny elektronicznej, systemy radarowe, sprzętu do zakłócania nadajników GPS oraz noktowizory.

Zdaniem Dmytro Kułeby, szefa ukraińskiego MSZ, przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej to kwestia wojny lub pokoju w Europie. Przyznanie przez UE Ukrainie statusu kandydata na członka UE znacznie wspomogłoby zwycięstwo w tej wojnie. Bo wojna będzie trwała nadal, jeśli Rosja będzie uważała, że Europa pozostawiła Ukrainę samą sobie.

„W najbliższym czasie spodziewamy się nowego pakietu sankcji ze strony Unii Europejskiej. Pakiet ten powinien zawierać jasne kroki w celu zablokowania dochodów Rosji z zasobów energetycznych” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nocnym przemówieniu.

Ukraińska telewizja Ukraine24 z okazji przypadającego dziś w Polsce Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja zamieściła specjalne wideo z podziękowaniami dla Polaków za wsparcie.