zniszczony rosyjski sprzęt fot. Siły Zbrojne Ukrainy

Ukraina: Rosjanie budują szpitale polowe na Białorusi. Trwa ostrzał Siewierodoniecka

Trwają kolejne aktywne przygotowania do ofensywy rosyjskiej na Donbasie: Rosjanie intensywnie ostrzeliwują Siewierodonieck. W obwodzie kijowskim trwa rozminowywanie. Prezydent Zełenski ponownie zaapelował o embargo na rosyjską ropę.

Trwa 52. dzień inwazji Rosji na Ukrainę – i kolejny dzień przygotowań rosyjskiej armii do ofensywy na Donbasie. Siewierodonieck w obwodzie ługańskim jest nieprzerwanie ostrzeliwany, a zniszczenia infrastruktury sięgają 70 proc. jak ocenia Ołeksandr Striuk, szef cywilno-wojskowej administracji miasta. Przed wojna miasto liczyło 135 tysięcy mieszkańców – teraz jest ich zaledwie około 20 tysięcy.

Trwa ostrzał i częściowa blokada Charkowa, 22 rosyjskie batalionowe grupy taktyczne utrzymują Izium. Ukraińska armia odparła w ciągu ostatniej doby 10 ataków w obwodach donieckim i ługańskim, jak poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zniszczono między innymi trzy czołgi, jeden transporter opancerzony, dwa samochody i trzy systemy artyleryjskie.

Ponownie został ostrzelany Mikołajów. Rosjanie użyli amunicji kasetowej, zginęło pięć osób, a 15 zostało rannych, jak podał Witalij Kim, poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego. Jak podaje ukraińska armia, na południu kraju w ciągu ostatniej doby zginęło 76 rosyjskich żołnierzy.

Jak poinformowała Hanna Malar, ukraińska wiceminister obrony, wyraźnie są zauważalne przygotowania Rosjan do kolejnej ofensywy na wschodzie Ukrainy. Widać to chociażby po powstających na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą. szpitalach polowych i infrastruktury do ostrzału rakietowego terytorium Ukrainy. Wiceminister zauważył też, że część wykonywanych działań nie ma uzasadnienia wojskowego, a decyzje wyglądają na podejmowane nie z powodów militarnych, ale emocjonalnych, co wskazuje na możliwość podejmowania decyzji przez cywilów. Z pewnością swój udział ma tu chęć zemsty za zatopienie krążownika „Moskwa”, bo rosyjska armia jest mściwa, jak zauważyła wiceminister.

Trwa rozminowywanie obwodu kijowskiego. Jak poinformował Wadym Denysenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, codziennie tylko w okolicach Kijowa pirotechnicy znajdują ponad 1000 ładunków wybuchowych. Dlatego mieszkańcy, którzy mimo ostrzeżeń wracają do domów, powinni być szczególnie uważni, a w zadnym wypadku nie wchodzić na pola i do lasów, nie podnosić też żadnych przedmiotów, o ile nie mają pewności, że teren został sprawdzony przez specjalistów.

Jak podał dziś Business Insider, na rosyjskim krążowniku „Moskwa” miała się znajdować cenna relikwia: fragmenty Krzyża Świętego, które poszły na dno wraz z okrętem 14 kwietnia. Relikwie miały się znajdować w kaplicy krążownika.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował na nałożenie embarga na rosyjską ropę. jego zdaniem tylko to może przyspieszyć zakończenie wojny. Jak podaje Onet, w 2021 roku za rosyjską ropę najwięcej zapłaciły Niemcy, bo 23,6 mld euro, na drugim miejscu jest Polska (14,7 mld), a na trzecim Holandia (11,4 mld). Jak podał „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Friedrich Merz, szef CDU, mówiąc o dostawach ciężkiej broni na Ukrainę stwierdził, że jest tego samego zdania co minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock – że nie ma już żadnych wymówek.

„Zadaniem numer jeden jest przyspieszenie pokoju” – powiedział prezydent Zełenski. – „Nasze siły zbrojne robią to znakomicie. Powstrzymują ataki najeźdźców. Wdrażają kontrnatarcia. To mobilizuje naszych dyplomatów na wszystkich możliwych poziomach, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych”. Prezydent powiedział też, że na wojnie z Rosją zginęło od 2,5 tys. do 3 tys. ukraińskich żołnierzy, a około 10 tys. zostało rannych.

Białoruś wprowadziła od 16 kwietnia zakaz wjazdu na teren swojego kraju ciężarówek zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej. Jak podała agencja Biełta, to białoruska odpowiedź na unijne sankcje.