Ukraina. Putin wyraził gotowość do rozmów

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał w porannym przemówieniu, że Ukraina jest gotowa do rozmów z Rosja o zakończeniu walk. Teraz media państwowe w Chinach poinformowały, że podczas rozmowy przewodniczącym Chin Xi Jinpingiem Władimir Putin wyraził gotowość do rozpoczęcia rozmów.

Chiny wydały oświadczenie o tym, że popierają uregulowanie stosunków między Rosją a Ukrainą i rozpoczęcie negocjacji, by zakończyć działania zbrojne, w których giną ludzie – a Władimir Putin zadeklarował gotowość do rozmów. To stanowisko rosyjskiego przywódcy potwierdził Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina.

Swoją gotowość do rozmów ogłosił dziś także prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Nie boimy się rozmawiać z Rosją, rozmawiać o wszystkim, o gwarancjach bezpieczeństwa dla naszego kraju, nie boimy się rozmawiać o neutralności” – zadeklarował w porannym przemówieniu.

Pieskow powiedział, że Rosja jest gotowa wysłać do Mińska delegację na rozmowy z Ukrainą. Wczoraj Mińsk jako miejsce do rozmów o przerwaniu działań wojennych zaproponował Alaksandr Łukaszenka. Podkreślił, że Rosji chodzi o demilitaryzację i zachowanie statusu neutralnego Ukrainy.

Na Ukrainie od dwóch dni trwają działania wojenne, są zabici i ranni. Zginęło już co najmniej 137 osób, w tym dwoje dzieci. 316 jest rannych. Według dotychczasowych doniesień Rosjanie ostrzelali 33 obiekty cywilne i jeden statek pod banderą Wysp Marshalla. W całej Europie trwają protesty przeciwko agresji Rosji.

Źródło: Onet