koronawirus z Wuhan fot. WSSE

Uczniowie z Wielkopolski wracają z Włoch przed terminem. Z powodu koronawirusa

Młodzież z Mosiny i z Liskowa: dwie grupy wyjechały do włoskiego kurortu Rimini. Chcieliby wrócić już do Polski, ale jeszcze nie wiadomo, czy to będzie możliwe.

Młodzi ludzie, uczniowie klas hotelowych, odbywali w Rimini swoje praktyki zawodowe. Grupa z Liskowa, jak podaje Radio Poznań, miała wrócić 28 lutego, pobyt grupy z Mosiny miał trwać do 7 marca. Jednak ze względu na zagrożenie koronawirusem w północnych Włoszech obie grupy chcą jak najszybciej wrócić do kraju.

Młodzież z Liskowa powinna wrócić do domu dwa dni przed terminem, czyli 26 lutego. Nie wiadomo jednak, czy wcześniejszy powrót uda się to grupie z Mosiny. trwają starania polskich władz z jednej strony i samych zainteresowanych z drugiej. Bardzo martwią się rodzice uczniów, zwłaszcza że sytuacja we Włoszech jest coraz gorsza.

Za wyjazdem jest też Andrzej Trybusz, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Jego zdaniem pozostawanie w kraju, gdzie jest tyle przypadków zachorowań jest niewskazane, zwłaszcza jeśli sami są zdrowi.

W Polsce nie stwierdzono jeszcze ani jednego przypadku zachorowania, choć – jak podaje Ministerstwo zdrowia – prawie 1000 osób w całym kraju jest pod obserwacją. Nie potwierdziły się też podejrzenia wobec pacjentki w Krotoszynie, a informacje o zagrożeniu w szpitalu w Wągrowcu były nieprawdziwe.

Dr Trybusz przypomina, że wszyscy Polacy wracający z Włoch otrzymują na swoje numery telefonów informacje, jak mają postępować po przyjeździe. Na chodzi tu o kwarantannę, ale o to, jak mają sprawdzać swój stan zdrowia i na co zwracać uwagę.