Uczniowie z poznańskiej szkoły uszyli „solidarnościowy” mural. Można go podziwiać na ścianie szkoły

tekstylny mural fot. ROSM

Już po raz trzeci uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych przy ul. Kazimierza Wielkiego uszyli tekstylny mural, który został uroczyście odsłonięty na fasadzie placówki. Tym razem to mural „solidarnościowy” – wyraz wsparcia dla wszystkich, którzy go potrzebują.

Pierwszy mural zawisł na ścianie szkoły w 2020 roku i od tego czasu uczniowie regularnie przygotowują tekstynle dzieło sztuki, komentując nim otaczającą ich rzeczywistość. W 2020 roku powstał mural „Kontrasty”, nawiązujący do znaczenia społecznej różnorodności, w 2021 – „Dobrze być razem”, który przedstawiał wartość tworzenia wspólnoty.

– Tegoroczny mural jest wyrazem solidarności ze wszystkimi grupami potrzebującymi wsparcia – wyjaśnia Lidia Koralewska, nauczycielka szkoły i radna osiedla Stare Miasto. – Jest pacyfistycznym wezwaniem młodego pokolenia, któremu przyświecają słowa znanego wiersza Edwarda Stachury: „Dla wszystkich starczy miejsca/Pod wielkim dachem nieba/Na ziemi,której ja i ty/Nie zamienimy w bagno krwi”.

Autorką projektu wyłonionego w drodze konkursu jest Nikola Wower z klasy 3 Technikum Przemysłu Mody. Mural przygotowany został przez uczniów we współpracy z Centrum Inicjatyw Społecznych Startownia Staromiejska w niecodziennej technice, dającej wiele możliwości tworzenia form zarówno płaskich, jak i przestrzennych o zróżnicowanej fakturze.

Podziel się:

Ostatnio dodane: